Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 59 kr.
Alm. pris 69 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1749 kr.
Alm. pris 2130 kr
|





Bevæbnede somalier sejlede midt i trafikkorridoren
Mistænkt. En gruppe somalier mistænkt for pirateri blev i december opbragt af portugisiske flådestyrker i Aden Bugten ved Somalia. - Foto: CARLOS DIAS/AP
Selv om der var AK47 og granater om bord, fik de lov til at sejle igen.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Redaktør: Intern konflikt i regeringen er nu højspændt
TV Hitmager gør comeback med forenklet setup
TV San Franciscos lufthavns-yogarum har stor succes
TV »Kold indisk skulder er et kæmpe problem for regeringen«
TV Her er politiets beviser mod Anders Breivik
TV Redaktør: Grækere er presset ud på afgrundens rand
TV Sådan ser nordlys ud oppe fra rummet
TV Tibetanske munke kræver Dalai Lama tilbage fra eksil
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:International piratjagt
Antallet af piratangreb er steget kraftigt i Østafrika. Blandt de danske ofre for de somaliske sørøvere er en dansk sejlerfamilie med to voksne og tre børn samt to gaster. De blev frigivet efter næsten et halvt års fangenskab.
Principielt er somalierne hverken kriminelle eller under mistanke.
Men som somalier om bord på en hurtiggående skiff er det en kende vanskeligt at forklare, hvad man foretager sig med klassisk piratgrej og panserværnsgranater midt i en korridor for internationale handelsskibe i Adenbugten.
Verdens mest pirathærgede farvand.
»Det er svært at forklare, når man er et hundrede sømil (185 kilometer.red) fra kysten. Lige midt mellem Somalia og Yemen midt i trafikkorridoren«, siger Dan Termansen, skibschef på det danske flådefartøj, til politiken.dk.
De slog ud på radaren
De otte mistænkelige somalier blev opbragt af 'Absalon' ved midnatstid i går aftes.
LÆS OGSÅDansk krigsskib overmander bevæbnede pirater
De dukkede op som et lille radarekko på skærmen på 'Absalon' s bro. Da det infrarøde udstyr blev rettet mod ekkoet, viste det en aflang skiff med fem mænd om bord og to motorer, som sejlede af sted med omkring 20-22 knob.
»Vi valgte at sætte Frømandskorpset efter dem, hvorefter de forsøgte at flygte, hvilket jo gjorde dem ekstra interessante«, siger Dan Termansen.
Fik taget fingeraftryk
De somaliske mænd blev ført om bord på flådefartøjet, hvor de blev fotograferet og fik taget fingeraftryk.
De mistænkte kan ifølge det danske mandat for 'Absalon' s indsats i området ikke anholdes. De må heller ikke afhøres. I stedet blev de udspurgt.
»Vi udspurgte dem om forskellige ting og sager, og vi fik nogle gode informationer«, siger Dan Termansen.
LÆS Pirater: Jeres krigsskibe kan ikke gøre os noget
Materialet indgår som militære efterretninger.
Folk kan jo sejle med så meget
Om bord på 'Absalon' befinder sig en jurist og en leder for militærpolitiet, som sammen vurderer, om det foreliggende tilfælde kan bære i forholds til en retsforfølgelse.
»Somalierne er ikke taget i en kriminel handling. Det er internationalt farvand, og folk kan medbringe, hvad de har lyst til«, siger skibschefen.
LÆS OGSÅPiratangreb ved Somalia sætter rekord
Danmark har før 'Absalon' s indsættelse i Natos flådestyrke ved Afriks Horn indgået en udleveringsaftale med Kenya, om at retsforfølge eventuelle pirater.
»Og der er en række krav i forhold til den kenyanske ret, der kræves overholdt, før vi kan tro på, at sagen holder i en kenyansk retssal«, siger Dan Termansen.
»Men ting, som man ikke umiddelbart kan forklare, hvad man skal bruge til ude midt på havet, og som kan anvendes til piratvirksomhed, kan vi ifølge FNs Havretskonvention konfiskere«, forklarer han.
Der er anlagt en agressiv strategi
Det er nu tredje gang, at Absalon er involveret i en aktion mod formodede pirater.
For blot et døgn siden befriede den danske enhed det slovenske skib 'Ariella, der var forsøgt kapret af pirater.
LÆS ARTIKELPirater er forsvundet ud i den blå luft
»Vi har fra starten anlagt en temmelig aggressiv strategi. Når vi får tildelt et patruljeområde, så gennemgår vi det med stor fart og kommer ud i alle områder og bruger helikopteren aktivt, så vi føler os sikre på, at området er rent. Og så har vi været der, hvor tingene er sket«, siger Dan Termansen.
Regner med en rolig søndag
Området som 'Absalon' patruljerer er på størrelse med Sjælland. Men flådefartøjets fokus ligger omkring den skibskorridor, som er etableret gennem Aden Bugten.
»Det er dér, vi skal kunne yde beskyttelse, og vi skal nå at være fremme helst inden for 30 minutter, hvis der sker et piratangreb, så vi kan afværge det«, siger Dan Termansen.
LÆS OGSÅAfsked fra pirater: Vi ses igen
Han regner med, at resten af søndagen bliver rolig.
Se også
SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid
Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG
- Få mail ved breaking news
Topforhandler er tilfreds med lønstigning på 1,35 kroner
Overenskomsten er på plads for 240.000 industri-ansatte.
Ansatte raser over kritik efter drab på kollega
Uheldigt sammenfald tog strømmen i København
Et større strømsvigt ramte tidligere i dag store dele af det centrale København.
Biskopper varsler færre job ved kirkerne
Kordegne og kirketjenere kan stå for skud, mens præster er mindre udsat.
Genial kunstner dypper papegøje i slim
Engelske Shane Bradford udstiller dyppede genstande på V1 Gallery.
Så kom undskyldningen fra Suárez: Jeg begik en fejl, jeg fortryder
Liverpool-spilleren Luis Suárez er på knæ efter skandalen på Old Trafford, hvor han ikke ville give hånd til United-spiller.
Musikekspert: Whitney var den perfekte pige
Musikekspert Henrik Milling fra DR mener, at Whitney Houston havde den største kvindelige popstemme nogensinde
Nervekrig præger græske politikere inden afgørende afstemning
Tyrkiske fly bomber PKK-baser i Irak
Jagerfly fra det tyrkiske militær bomber PKK-baser i provinserne Zap og Kahurk i den nordlige del af Irak.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Internationalt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
12. feb. KL. 11.40 TV Redaktør: Intern konflikt i regeringen er nu højspændt
10. feb. KL. 15.40 TV »Kold indisk skulder er et kæmpe problem for regeringen«
10. feb. KL. 14.36 TV Her er politiets beviser mod Anders Breivik
10. feb. KL. 12.28 TV Redaktør: Grækere er presset ud på afgrundens rand
10. feb. KL. 10.22 TV Tibetanske munke kræver Dalai Lama tilbage fra eksil
feb
feb
feb
feb
Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Sig det med hjerter på tirsdag
Rå rosenkål med parmaskinke, parmesan og citron