Annonce
Annonce
Internationalt 9. feb. 2010 KL. 21.40

Nato i Afghanistan advarer civile

Offensiv mod byen Marjah, som kontrolleres af Taleban, ventes at begynde snart.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

De faldne soldater

Siden 2002 er dusinvis af danske soldater faldet i Aghanistan - de fleste som følge af vejsidebomber.

Civile afghanere i flere af Helmand-provinsens landsbyer opfordres til at holde sig inden døre, når tusinder af amerikanske soldater i nær fremtid iværksætter massive angreb på et af provinsens tættest befolkede områder.

Det siger Natos civile chef i Afghanistan, Mark Sedwill, i dag, ifølge Reuters.

Advarslen kommer, mens Nato-styrkerne gør klar til at erobre regionen omkring provinsbyen Marjah, et område der gennemstrømmes af vandingskanaler og præges af opiumsmarker i Afghanistans mest voldshærgede provins.

Marjah er den største by i det sydlige Afghanistan, som talebanerne kontrollerer. Starttidspunktet for offensiven kendes endnu ikke.

LÆS ARTIKELCivile flygter før frygtet Nato-offensiv i Helmand

Offensiven er den første, siden præsident Barack Obama sendte yderligere 30.000 soldater til Afghanistan i sidste måned. Formålet er at få kontrol med Taleban-kontrollerede områder, inden den bebudede tilbagetrækning af amerikanske styrker begynder i 2011.

Nato håber at talabanere nedlægger våbnene
Samtidig med offensiven gør Natolandene forsøg på at komme i dialog med de kræfter i Taleban, der kan overtales til at nedlægge våbnene.

Ifølge Mark Sedwill har Nato tilstrækkeligt med faciliteter til at huse alle de civile, der måtte tage flugten under offensiven. Men på et pressemøde i dag ville Sedwill ikke gå i detaljer med, hvor mange mand, Nato sætter ind i offensiven.

Hundredvis af civile er allerede på flugt, skriver Reuters. Men størsteparten af Marjahs befolkning på anslået 100.000 holder sig inden døre og i landsbyerne.

Guvernøren for Helmand, Gulab Mangal, har oplyst, at foreløbig 164 familier har taget flugten de seneste dage. Men det reelle tal kan være langt større.

LÆS ARTIKELBlodigt forår i vente for Nato-styrkerne

Offensiven i Marjah adskiller sig fra tidligere militære kampagner i Afghanistan ved, at den er blevet meddelt lang tid i forvejen. Det skyldes, at Nato dermed håber på at kunne presse flere talebanere til at strække våben.

Særligt ansvar
Brad Adams fra Human Rights Watch peger på, at når Nato ligefrem anmoder om, at civilbefolkningen holder sig inden døre, har alliancen et særligt ansvar for at undgå taktiske tiltag, der udsætter civile for risici.

Associated Press skriver fra Kabul, at talebanere i dag har forhindret en landsbys indbyggere fra at komme væk fra deres boliger, inden offensiven tager til.

Nato-chefen Mark Sedwill siger, at offensiven ikke vil kunne måles alene på det, der vil ske i dens militære fase.

»I de kommende måneder vil se et større antal civile opleve mere betryggende og givende livsbetingelser, når de kommer under Afghanistans legitime myndigheder«, siger han.

Krigen i Afghanistan

ISAF opererer under et fredsskabende mandat, der er vedtaget af FN's Sikkerhedsråd.

Der har været danske soldater i Afghanistan siden 2002.

I begyndelsen bidrog Danmark med specialstyrker til den amerikansk ledede krig mod Taleban og al-Qaeda.

Senere deltog Danmark i FN's internationale sikkerhedsstyrke. Fra 2003 har de danske soldater været en del af ISAF-styrken.

ISAF er ikke en FN-styrke men en NATO-ledet koalition, der har soldater fra i alt 42 lande – herunder 26 NATO-lande.

Det er første gang, NATO opererer udenfor det umiddelbare ansvarsområde omkring Nordatlanten.

Danmark har omkring 650 soldater i Afghanistan.

Kilde: Hok

Dokumentation: Her opererer de danske soldater (eksternt link)

Siden 2002 har en række danske soldater mistet livet under indsatsen i Afghanistan.

Se flash-grafik med de danske dødsfald

Oversigt: Dræbte danske soldater i Afghanistan

Foto: Miriam Dalsgaard
Foto: Miriam Dalsgaard

Politiken har fulgt seks spejdersoldater i Afghanistan, der hver dag er sammen på liv og død. Gruppe 1 skulle opleve det værst tænkelige.

Reportage:
'Kammerater i krig'

Foto: MIRIAM DALSGAARD
Foto: MIRIAM DALSGAARD

Politikens fotograf Miriam Dalsgaard var med danske soldater på patrulje i Helmand.

Se hendes billedserie fra soldaternes hverdag

Danmark har deltaget i krigen i Afghanistan siden 2001

Fotoserie: Hverdagsliv i Afghanistan

Foto: DARIO LOPEZ-MILLS/AP
Foto: DARIO LOPEZ-MILLS/AP

Flere mulige scenarier tegner sig efter Obamas løfte om at sende flere tropper til Afghanistan.

Projektforsker Søren Schmidt ved Dansk Institut for Internationale Studier fremlægger to af dem:

Sidste udkald for Afghanistan

Foto: MIKHAIL METZEL/AP
Foto: MIKHAIL METZEL/AP

Politiken fortæller historien om den danske deltagelse i krigene i Irak og Afghanistan.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Danmark
13. feb. KL. 20.49
kritiker. Maria Linda Koldau er en internationalt anerkendt musikprofessor, der kom til Aarhus Universitet i 2009. - Foto: DAGØ JAN

Dekan sender advarsel til åbenmundet musikprofessor

Universitetsprofessor skal under opsyn af konsulent, skriver avis.

Videnskab
13. feb. KL. 19.39
Elracer. Lola-Drayson B12/69EV er bygget over en Le Mans-racer, men kører udelukkende på el. - Foto: Electric-vehiclenews.com

El-racerbil er et kørende batteri

Ny el-racer har en topfart på 320 kilometer i timen og lades op trådløst

Gældskrisen
13. feb. KL. 18.40
Kommissær. Olli Rehn udtalte i dag, at der stadig mangler svar på en række spørgsmål, før EU's anden redningspakke til Grækenland kan gives. - Foto: VIRGINIA MAYO/AP

EU: Grækerne skal finde 2,4 milliarder kroner

EU-kommisær lægger dog vægt på, at den græske spareplan er et vigtigt skridt på vejen.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:47

13. feb. KL. 08.15 TV Spareplan antænder græsk raseri

International partner

  • 13. feb. KL. 17.53
  • 13. feb. KL. 17.41
  • 13. feb. KL. 17.08
  • 13. feb. KL. 16.50
  • 13. feb. KL. 15.41

Det sker
Americana. Blandingen af forfinet støj og traditionel rock holder formen. - Foto: PR-foto
13. feb. KL. 19.02

Suverænt rockband kan også uden stjerneguitarist

restaurant & cafe