Annonce
Internationalt 17. mar. 2010 KL. 16.03

Ekspert: EU vil bøje af over for Israel

Udenrigschef Ashton vil ikke spille med musklerne over for Israel, mener ekspert.

Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Man er mere kritisk end nogensinde før, men spørgsmålet er, hvor langt de tør gå

EU-ekspert Gorm Rye Olsen

Det kan godt være, at EU skal stramme sig op og vise sin udenrigspolitiske styrke.

Det kan også godt være, at der er udnævnt en udenrigschef, der skal sørge for at få de 27 lande til at tale med én stemme.

Men det bliver ikke over for Israel, at EU's Catherine Ashton kommer til at spille med musklerne, når hun i morgen skal tale med israelerne.

»Det ville være en udmærket anledning til at vise styrke. Men der vil højest blive talt med relativt store bogstaver over for Israel«, siger EU-ekspert Gorm Rye Olsen fra Roskilde Universitet.

DOKUMENTATIONLæs om EU's forhold til de lande Ashton besøger(eksternt link)

Ashton, som er blevet kritiseret for sin indsats indtil videre, er på sin første rundtur i Mellemøsten, netop som en diplomatisk krise mellem USA og Israel er brudt ud på baggrund af godkendelsen af 1.600 nye boliger i bosættelsen Ramat Schlomo i Østjerusalem.

LÆS OGSÅKrise mellem USA og Israel spidser til

Gorm Rye Olsen peger på, at det blandt andre er Tyskland, der står i vejen for for alvor at stramme skruen overfor Israel, fordi tyskerne ikke vil beskyldes for anti-semitiske holdninger.

»Man er mere kritisk end nogensinde før, men spørgsmålet er, hvor langt de tør gå. Der skal pression til, for at ændre israelernes adfærd«, siger han og peger på, at Ashton sandsynligvis vil gentage EU's holdning, som stammer fra begyndelsen af 1970´erne, om en tostats-løsning og de gamle grænsedragninger fra før 1967.

FOTOSFoto: Stenkast og brand i Jerusalem

Israelerne har tætte handelsaftaler med EU og er repræsenteret i flere udvalg, og selv om der ifølge Rye er stigende skepsis overfor landet, særligt efter invasionen af Gaza i januar sidste år, vil tonen stadig være forsonelig.

DOKUMENTATIONLæs EU's samarbejdsaftale med Israel(eksternt link)

»Hovedbudskabet vil være: Vi er jeres venner, derfor bør I også tage imod vores råd«, siger han.

I går vedtog EU-parlamentet en erklæring, der forsøger at presse Israel til at undersøge anklager om krigsforbrydelser og overtrædelse af menneskerettigheder i forbindelse med Gaza-krigen.

Erklæringen lægger sig op ad FN's Goldstone-rapport fra sidste efterår, der ud over at anklage begge parter for krigsforbrydelser også revsede Israel for ikke at samarbejde med FN's undersøgelsesmission.

LÆS OGSÅIsrael: Måske skulle vi have samarbejdet med FN

Den amerikanske udenrigsminister Hillary Clinton har kaldt den israelske indenrigsministers timing af meldingen om de nye boliger for »en fornærmelse« og brugte forleden 43 minutter på, at tale premierminister Benjamin Nethanyahu på plads.

Konflikten ligger i, at israelerne annoncerede udvidelsen netop som USA's vicepræsident Joe Biden var på besøg i landet i sidste uge - en taktik som også andre amerikanske repræsentanter har været udsat for gennem tiden.

LÆS OGSÅEkspert: Obamas troværdighed i Mellemøsten står på spil

Og ikke nok med at Israel udfordrer USA. I dag er også FN trukket ind i skærmydslerne.

FN's generalsekretær Ban Ki-moon er rasende over, at den israelske udenrigsminister Avigdon Liebermann har fortalt pressen om en telefonsamtale mellem de to og over, at Liebermann kun har refereret én side af samtalen.

LÆS OGSÅFN raser over israelsk telefon-læk

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Erhverv
12. feb. KL. 15.59 opdateret KL. 16.52

Overenskomst for en kvart million danskere er faldet på plads

DI og CO-industri har indgået overenskomst.

Danmark
12. feb. KL. 14.31
Fremtid. Steen Skovsgaard og de øvrige biskopper mener, at der bliver færre ansatte i folkekirken fremover. - Foto: OLE LIND (arkiv)

Biskopper varsler færre job ved kirkerne

Kordegne og kirketjenere kan stå for skud, mens præster er mindre udsat.

Musik
12. feb. KL. 15.44
Perfekt. Whitney Houston er ved at introducere musikkollegaen John Legend ved et tv-arrangement i Los Angeles i 2005. - Foto: DANNY MOLOSHOK

Musikekspert: Whitney var den perfekte pige

Musikekspert Henrik Milling fra DR mener, at Whitney Houston havde den største kvindelige popstemme nogensinde

Annoncer
Annoncer

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

ibyen anbefaler

restaurant & cafe