Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Abortmodstander presser Obama før afstemning i morgen
Overtalelsesrejse. Barack Obama rejser USA tyndt for at søge opbakning til sin sundhedsreform. I går kom han til George Mason Universitetet i Fairfax i Virginia. - Foto: CHARLES DHARAPAK/AP
Nonner melder sig på banen med overraskende støtte til USA's præsident.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Tilhængere af præsident Obamas sundhedsreform overvejer et kompromis med abortmodstandere for at sikre de sidste demokratiske stemmer til reformen.
Det skriver flere amerikanske medier i dækningen af den store reform, som forventes sendt til afstemning i morgen aften dansk tid.
Det er på nuværende tidspunkt ikke sikkert, om alle stemmerne til en vedtagelse er i hus, hvorfor de sidste konservative demokrater er i høj kurs.
Konservativ demokrat vil ændre formulering
Det har fået abortmodstander og Michigan-demokrat Bart Stupak fra Repræsentanternes Hus til at gribe øjeblikket, og kræve sprogændringer om abort i 11. time.
Stupak vil ifølge San Francisco Chronichle have det til at fremgå mere eksplicit af lovteksten, at abort ikke må finansieres af skatteborgermidler.
Sidste øjebliks-kravet fik også en gruppe kvindelige demokratiske aborttilhængere til møde hos Pelosi, et møde de kom ud fra vrede og med trusler om, at 40-55 ja-stemmer kan forsvinde, hvis sproget ændres.
»Vi holder fast den her gang. Hvis Stupak og et par andre medlemmer sammen med republikanerne beslutter at bruge det her til at lægge sundhedsreformen ned, er ansvaret deres«, sagde en af dem, Colorado-demokrat og medlem af Repræsentanternes Hus Diana Degette, ifølge CNN.
Sprogændring kan udsætte reform
Det er uklart, hvordan stramningerne i sproget eventuelt kan finde sted rent lovgivningsmæssigt.
Senatet og Repræsentanternes Hus skal begge have stemt for den samme tekst, før loven kan sendes til Det Hvide Hus og Obamas endelige underskrift.
Og reformens nuværende tekst blev vedtaget af Senatet i december.
Hvis Repræsentanternes Hus ændrer sproget, skal den vedtages af Senatet igen, og så kan kampen om den amerikanske sundhedsreform fortsætte i lang tid endnu.
Generelt er konservative demokrater dog ved at finde sig grunde til at smide deres skepsis over bord, så de kan stemme for som flertallet i partiet har tænkt sig.
Flere tidligere skeptikere mener nu, at senatsbeslutningen, som Repræsentanternes Hus skal stemme om, går langt nok på abortområdet.
Nonner mod biskopper
Gruppen af konservative demokrater, som gerne vil stemme for reformen, har blandt andet fundet skyts i et brev fra en bred koalition af amerikanske nonner, som er imod abort.
Brevet blåstempler sundhedsreformen stik imod nonnernes egen kirke, hvor biskopperne taler imod reformen.
Det gør biskopperne, fordi de vurderer, at alle amerikanske skatteborgere indirekte kan komme til at støtte abort, når staten skal subsidiere sundhedsforsikringer, der blandt andet dækker abortregninger.
Senatets udgave af loven gør det ellers muligt for stater at forbyde brug af subsidier til indkøb af forsikringer med abortdækning, og i andre stater at præcisere, at abortdelen dækkes af en parallel privat opsparing.
Men alligevel frygter biskopperne, at offentlige penge kan gå til aborter.
»Og når de gør det, tvinger det os alle til at blive indblandet i en handling, som grundlæggende støder samvittigheden hos mange, nemlig den tilsigtede tilintetgørelse af uønskede medlemmer af den menneskelige familie, som stadig venter på at blive født«, udtalte cardinal Francis George, de amerikanske biskoppers præsident, i sidste uge, ifølge New York Times.
Sundhedsreform handler om retten til liv
Den giver nonnerne dog ikke meget for og undrer sig over, at lovteksten kan læses så forskelligt af USA's abortmodstandere.
»Vi er enige i, at der ikke skal være finansiering af abort på statsligt niveau. Som vi læser teksten, er der ikke finansiering af abort på statsligt niveau«, siger nonnen Simone Campbell, som udtaler sig for det netværk, der har taget initiativ til støttebrevet.
Hun mener, at netop retten til liv, gør det nødvendigt at stemme for reformen.
»Som vi ser det, dør titusinder af mennesker hvert år, fordi de ikke har adgang til lægehjælp, så det handler om liv«, siger Simone Campbell ifølge New York Times.
Bøder for ikke at være forsikret
I morgen henad klokken 19 dansk tid bliver det klart, hvem der kunne overbevise flest af medlemmerne af Repræsentanternes Hus.
Et ja vil betyde, at næsten alle amerikanske borgere for første gang i den amerikanske historie fremover vil være omfattet af en sundhedsforsikring.
Kernepunktet i reformpakken er, at enhver amerikaner fremover har pligt til at lade sig forsikre mod sygdom. Gør han det ikke, præsenteres han for et bødeforlæg på 695 dollar årligt.
For arbejdsgivere er regningen større: for hver ansat, der ikke omfattes af en sundhedsforsikring, vil der blive dømt bøder på 2.000 dollar.
Forsikringsbranchen stilles over for en række krav, de aldrig har kendt til tidligere: selskaberne vil ikke længere kunne nægte dækning til personer ved at henvise til forudgående lidelser.
Desuden vil voksne personer indtil de fylder 26, kunne være omfattet af deres forældres forsikringspolicer.
Obama har udskudt en planlagt rejse til Indonesien og Australien for at blive hjemme og følge den afgørende afstemning til dørs.
Se også
Naboer ignoreres i historisk metrosag
Metro-byggeriets naboer høres ikke, når afgørelse om erstatninger træffes.
Etisk Råds formand vil give unge ret til fri abort
Kvinder over 15 år skal selv bestemme, om de vil have abort, mener Jacob Birkler. Politikere og Sex og Samfund er åbne for debat.
Vi er bange for fuglene
Obama har indledt vigtigt Berlin-besøg
Den amerikanske præsident taler i morgen i Berlins centrum, hvor op imod 8000 politifolk passer på Obama.
Sygeplejersker kræver erstatning for nødberedskab
Torvehaller skal genoplive døende bymidter i provinsen
Ekspert: »Lige nu står Taleban i en ret god forhandlingsposition«
Forventningerne til fredsforhandlingerne med Taleban bør ikke skrues i vejret, mener professor i militære studier.
To politibiler støder sammen under udrykning
Sammenstød i Korsør under udrykning. Flere tilskadekomne.
Nyrup og Lykketoft forbrødret efter ti års afstand
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
18. jun. KL. 23.31 TV Ny protestform i Tyrkiet: at stå stille
18. jun. KL. 21.30 TV Bombeangreb mod sportsklub i Malmø
18. jun. KL. 13.22 TV Ekstrem regn skaber 40.000 hjemløse
18. jun. KL. 12.32 TV Politiet overrasket over fredelige demonstrationer ved G8-topmødet i Belfast
18. jun. KL. 11.00 TV Se VM-protester i Brasilien: 200.000 demonstrerer
The Obamas Are Here: Air Force One Lands in Berlin
Map: The Obamas' Itinerary in Berlin
Junk Soup: UBS Unloaded Rotten Securities on Leipzig
Obama in Berlin: Tearing Down Trade Walls with the US President
AFGHANISTAN - USA: US to begin direct peace talks with Taliban 'within days'
FRANCE 24
SYRIA: G8 leaders call for Syria peace talks at frosty summit
FRANCE 24
FRANCE-AVIATION: Electric taxiing unveiled at Paris Air Show
Sébastian SEIBT
BRAZIL: Brazil protests 'must overcome contradictions'
Guillaume GUGUEN
Five Euro Saving on Power Bills in 2013 and Ten from 2014
WATSON GEORGE GILES
Letta to Target Growth at G8
WATSON GEORGE GILES
VAT Hike ?Unavoidable? Says Zanonato
WATSON GEORGE GILES
Radical Reform Looms for Vatican Bank
WATSON GEORGE GILES
Rejsekortet afløser Dankortet
Hvad der skal til for at udløse en demonstration