Annonce
Annonce
Annonce
Videnskab 19. jan. 2011 KL. 03.00

Rektor beskytter omstridt forsker

Allerede i 2003 erkendte fupmistænkt hjerneforsker, at hun ikke havde dokumentation for rotteforsøg.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Københavns Universitets rektor, Ralf Hemmingsen, har set igennem fingre med, at den omstridte hjerneforsker Milena Penkowa ikke kunne gøre rede for de helt afgørende rotteforsøg i sin doktorafhandling.

Det fremgår af et centralt dokument med betydning for den verserende sag om videnskabeligt snyd, der lige nu truer universitetets internationale omdømme.

Dokumentationen var ikke tilfredsstillende

Ralf Hemmingsen, rektor

Rektor lukkede sagen
Allerede i november 2003 erkendte Milena Penkowa over for Ralf Hemmingsen, at hun havde begået en fejl ved »ikke nærmere at kunne dokumentere hovedparten« af sine forsøgsdata om 784 rotter.

Men i stedet for at gøre mere ved sagen tog Hemmingsen forskerens forklaring »til efterretning«, fremgår det af et brev, han skrev som daværende dekan.

VIDENSKABSREDAKTØREN:Forskerfusk skal frem i lyset

Rotteforsøgene var en afgørende del af forklaringen på, at et bedømmelsesudvalg i 2003 nægtede at antage Penkowas disputats og fik mistanke om, at der var tale om svindel. Men efter at to udenlandske professorer havde set på udvalgets kritik, blev sagen lukket af Ralf Hemmingsen.

»Dokumentationen var ikke tilfredsstillende«
Nu viser det sig imidlertid, at de to udlændinge slet ikke blev bedt om at forholde sig til rotteforsøgene.

Ralf Hemmingsen erkender i dag, at »dokumentationen ikke var tilfredsstillende for dele af forskerens dyreforsøg«:

»Men det kunne omvendt ikke afvises, at forsøgene var foretaget«, siger rektor.

LÆS ARTIKELPenkowa bryder tavsheden efter anklager om snyd

Ifølge Ralf Hemmingsen foretog universitetet selv nogle undersøgelser af Milena Penkowas rotteforsøg. Men hvad der kom ud af disse undersøgelser, vil han ikke oplyse nærmere, fordi der er tale om en personalesag.

Sagen har fået 58 danske topforskere til at efterlyse en uvildig undersøgelse af universitetets håndtering af sagen. Indtil videre har bestyrelsen for Københavns Universitet afvist kravet, men bestyrelsen mødes igen i dag for at drøfte det.

Socialdemokraterne kræver undersøgelse
Socialdemokraternes videnskabsordfører, Rasmus Prehn, opfordrer nu regeringen til at få undersøgt rektors håndtering af sagen om Milena Penkowa, der er indklaget for Udvalgene Vedrørende Videnskabelig Uredelighed og har måttet fratræde sin stilling som professor på universitetet:

»Ministeren må sørge for at få undersøgt, hvordan det kunne komme hertil, selv om der er blevet råbt vagt i gevær fra flere forskeres side«, siger Rasmus Prehn.

LÆS OGSÅKøbenhavns Universitet går i tænkeboks i svindelsag