Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Videnskab 4. feb. 2011 KL. 13.44

Bestyrelsesformand: Penkowa er en bedrager

Bestyrelsesformand for KU kalder hjerneforsker Milena Penkowa en bedrager. Tilliden til rektor er intakt.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Den skandaleramte hjerneforsker Milena Penkowa er langtfra populær i bestyrelsen for Københavns Universitet (KU).

Formand for bestyrelsen Nils Strandberg Pedersen giver således Penkowa hårde ord med på vejen, efter at universitetet torsdag valgte at politianmelde hende for dokumentfalsk.

»Vi er enige i politianmeldelsen, siger han og understreger, at han ikke er bange for, at KU har fået ridser i lakken med sagen. Det er udelukkende Penkowa, der er problemet«.

»Jeg er slet ikke bange for, at det vil skade universitetets renommé. Det er kun udmærket, at det bliver afsløret, at vi har stået over for en bedrager«, siger han til Ritzau.

LÆS OGSÅPenkowa-sagen: Udskældte forskere vil have undskyldning fra universitet

Bestyrelsesformandens dom over Penkowa sker på baggrund af Weekendavisens afsløring af, at Milena Penkowa angiveligt skal have fabrikeret falske beviser for en række forsøg med rotter i 2003.

Allerede dengang afviste et bedømmelsesudvalg Penkowas doktordisputats, da det fik mistanke om svindel.

Forskeren erkendte herefter over for den daværende dekan ved det sundhedsvidenskabelige fakultet, Ralf Hemmingsen, at der manglede dokumentation for 784 rotteforsøg.

'Rektor handlede i god tro'
Ikke desto mindre fik Hemmingsen, der i dag er rektor på KU, højst usædvanligt to eksterne eksperter til at gennemse en del af materialet og godkende resultatet.

Der er imidlertid ingen grund til at sætte spørgsmålstegn ved Hemmingsens rolle i sagen, fastslår Nils Strandberg Pedersen. Han er overbevist om, at rektoren handlede i god tro.

»Den sag blev behandlet i 2003 på baggrund af forfalskede papirer af Penkowa. Det kan ingen på universitetet være ansvarlig for. Vi stod jo over for falskneri«, siger han og afviser, at universitetet kunne have handlet anderledes i sagen.

LÆS OGSÅHjerneforsker meldes til politiet for dokumentfalsk

»Når man står over for en bedrager, så bliver man jo snydt, indtil bedrageren bliver afsløret. Sådan er det«, siger Nils Strandberg Pedersen, der er glad for, at KU har handlet 'håndfast' ved at politianmelde Penkowa.

Forskeren selv har ingen kommentarer til politianmeldelsen, oplyser hendes advokat til Ritzau.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
29. maj. KL. 16.07

»Der ligger mange godter og venter på Lars Løkke«

Mette Østergaard analyserer mulighederne for at få gennemført regeringens skattereform.

Dine penge
29. maj. KL. 11.38
Regeringens skattereform vil berøre børnechecken, topskatten og rentefradraget for boligejere.

Det betyder skattereformen for dig

Få overblik over, hvordan skattereformen vil ramme din økonomi.

OL 2012
29. maj. KL. 13.15
indsnævring. Med 16 spillere i EM-truppen, der vandt guld i januar, og plads til 14 i OL-truppen var det på forhånd givet, at ikke alle europamestrene kunne komme med til London. - Foto: LARS POULSEN (arkiv)

Wilbek dropper Lars Christiansen og to andre EM-vindere

Michael Knudsen og Lasse Boesen er nye i OL-truppen i forhold til EM.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Koldt. Distortion-gængerne må feste i regnkluns og sweatere. - Foto: MARTIN SLOTTEMO LYNGSTAD (arkiv)
29. maj. KL. 11.57

Distortion-dagene bliver kolde og regnfulde

ibyen anbefaler

restaurant & cafe