Annonce
Videnskab 7. mar. 2011 KL. 11.08

Forsker: Jeg har fundet liv i rummet

Fundet af bakterier på meteoritter har fået en anerkendt forsker til at drage konklusionen.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Et af videnskabens største ubesvarede spørgsmål, om der er liv andre steder i universet, er igen forsøgt besvaret.

Denne gang er det den amerikanske astrobiolog Richard Hoover fra NASA’s rumfartscenter i Alabama, der på tre meteoritter har fundet forstenede bakterier, som ikke stammer fra jorden, det skriver AP.

Opdagelsen giver ny næring til opfattelsen om, at liv i universet er udbredt, og at livet kom til jorden på et stjernelegeme fra andre planeter eller områder i solsystemet.

Forstenede alger
Hoover baserer sine konklusioner på fundet af forstenede mikroskopiske blågrønalger på meteoritternes indre overflade.

Disse mikroskopiske alger har et højt indhold af kulstof, der er et grundvilkår for vores liv her på jord, fortæller Richard Hoover til AP.

LÆS OGSÅ Nasa-bakterier ændrer definitionen af liv

Det samme er grundstoffet nitrogen, der ligeledes anses som et tegn på jordlignende liv, men det manglende indhold i algerne betyder ifølge Richard Hoover, at nitrogenet igennem lang tids forrådnelse er blevet omdannet til gas.

»Vi har i lang tid vidst, at der var interessante biologiske markører i carbon-holdige meteoritter, og opdagelsen af strukturer, der ligner jordiske blågrønalger, er interessant, fordi opdagelsen indikerer, at liv ikke er begrænset til planeten jorden«, siger Hoover til AP

Kontroversiel artikel
Den videnskabelige artikel, der fredag blev udgivet i tidsskriftet 'The Journal of Cosmology', anses for at være så kontroversiel, at redaktøren har set sig nødsaget til at komme med en tilhørende erklæring.

»Dr. Richard Hoover er en meget anerkendt forsker og astrobiolog, der har mange flotte bedrifter fra sin tid hos NASA. På grund af hans opdagelses kontroversielle karakter, har vi inviteret 100 eksperter og udstedt en overordnet invitation til over 5.000 videnskabsmænd fra det videnskabelige område til at gennemgå hans artikel og lave en kritisk analyse«, siger Rudy Schild i erklæringen.

Dr. Hoover har specialiseret sig i studiet af mikroskopiske livsformer, der kan overleve ekstreme miljøer som gletsjere, permafrost og gejsere.

Lignende fund
Richard Hoover er ikke den første, der påstår, at han har fundet liv i rummet.

I 1996 fandt to andre videnskabsmand fra NASA en fire milliarder år gammel meteorit, der angiveligt indeholdte liv i form af mikroorganismer fra Mars.

LÆS OGSÅDansk astronaut: Der er liv på Mars

Fundet af den såkaldte Mars-meteorit på Antarktisk blev mødt af jubel, men sidenhen har den opdagelse mødt voldsom kritik, og forskere verden over har efterlyst endegyldige beviser for, at der findes liv i verdensrummet.

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
29. maj. KL. 16.07

»Der ligger mange godter og venter på Lars Løkke«

Mette Østergaard analyserer mulighederne for at få gennemført regeringens skattereform.

Dine penge
29. maj. KL. 11.38
Regeringens skattereform vil berøre børnechecken, topskatten og rentefradraget for boligejere.

Det betyder skattereformen for dig

Få overblik over, hvordan skattereformen vil ramme din økonomi.

OL 2012
29. maj. KL. 13.15
indsnævring. Med 16 spillere i EM-truppen, der vandt guld i januar, og plads til 14 i OL-truppen var det på forhånd givet, at ikke alle europamestrene kunne komme med til London. - Foto: LARS POULSEN (arkiv)

Wilbek dropper Lars Christiansen og to andre EM-vindere

Michael Knudsen og Lasse Boesen er nye i OL-truppen i forhold til EM.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Koldt. Distortion-gængerne må feste i regnkluns og sweatere. - Foto: MARTIN SLOTTEMO LYNGSTAD (arkiv)
29. maj. KL. 11.57

Distortion-dagene bliver kolde og regnfulde

ibyen anbefaler

restaurant & cafe