Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Forskere vil holde os på dydens sti med piller
Moralmedicin. I fremtiden vil vi måske tage en pille for at højne moralen, som vi i dag tager én for at komme hovedpinen til livs. - Foto: Polfoto
Fremtidens medicin kan skabe solidariske verdensborgere, siger forskere.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV »Der ligger mange godter og venter på Lars Løkke«
TV Vraget Sørensen: Jeg er ikke enig med Olsen
TV Her rammer jordskælvet Italien
TV Se traileren til 'Prometheus'
TV Se traileren til 'Laksefiskeri i Yemen'
TV Se traileren til 'Limbo'
TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen
TV Mads Mikkelsen: Jeg gjorde mig klar til at klappe ad alle andre
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Føler du dig egoistisk i dag? Måske endda uansvarlig? Eller ligefrem sadistisk? Det er der råd for: Snup en pille.
Sådan kan fremtiden komme til at se ud, hvis det står til en gruppe forskere, der alle beskæftiger sig med medicin til forbedring af vores moralske tilstand.
Allerede nu kender samfundet til medicin, der indvirker på vores moral, for eksempel antidepressive midler, der blandt andet nedsætter vores følelser af aggression mod andre mennesker.
LÆS OGSÅVi spiser mere antidepressiv medicin
På samme måde har man oxytocin, et hormon, der øger vores kapacitet til at føle varme og tillid i forholdet til vores medmennesker, og som man kan få suppleret gennem brug af for eksempel næsespray.
Og det er kun begyndelsen. I fremtiden vil vi se medicin, der endnu mere præcist kan regulere vores moral.
Mennesker er egoistiske af natur
»Det er et virkelig hot emne inden for den videnskabelige forskning lige nu«, udtaler Tom Douglas, der er medforfatter til bogen 'Enhancing Human Capacities', der blev udgivet i sidste uge, til den britiske avis the Guardian.
En anden af bogens medforfattere, Guy Kahane, er underdirektør på Oxford Centre for Neuroethics. Han tror, at man med den rette anvendelse af moralregulerende medicin vil kunne hjælpe menneskeheden til at tackle nogle af de problemer, der skyldes kortsigtethed og selvtilstrækkelighed.
»Det ligger ikke i vores natur at forholde os til de behov, som folk har på den anden side af jordkloden eller i fremtidige generationer«, siger han.
Moralforbedrende medicin kan gøre os tossegode
»Denne nye gruppe af medikamenter kan bane vejen for følelser som global forbrødring og abstrakt empati for fremtidens generationer«, siger Guy Kahane.
Dog er Guy Kahane ikke sikker på, at folk vil kaste sig over denne type piller frivilligt. Han forudser, at medicinen, i takt med at aggressioner og voldelige impulser forlader patienten, gør ham til et oplagt offer for udnyttelse.
Ruud ter Meulen er leder af et center for etik og medicin ved universitetet i Bristol. Han tror, at medicin vil kunne have en vis præventiv effekt i forhold til udøvelsen af vold, men han er knap så optimistisk i sin vurdering af mulighederne for at gøre folk til bedre samfundsborgere gennem medicin.
Medicin kan gøre os søde og rare men ikke moralske
»Grundlæggende moralsk adfærd vil sige at være hjælpsom over for andre, føle ansvar, føle solidaritet og have retfærdighedssans. Den virkning er jeg ikke sikker på, at nogen form for medicin nogensinde vil kunne skabe«, siger han til the Guardian.
Han tilføjer:
»Til gengæld er der ingen tvivl om, at medicin vil kunne gøre os mere elskværdige, mere sociale, mindre aggressive og gøre os mere åbne over for andre mennesker«.
Se også
»Der ligger mange godter og venter på Lars Løkke«
Mette Østergaard analyserer mulighederne for at få gennemført regeringens skattereform.
Dansker i Italien: Seriejordskælv skræmmer italienerne
PET: 25-40 i Danmark er trænet af Al-Shabaab
Det betyder skattereformen for dig
Få overblik over, hvordan skattereformen vil ramme din økonomi.
Vraget Sørensen: Jeg er ikke enig med Olsen
Bartender fra Rantzausgade vil vinde EM med charme
Wilbek dropper Lars Christiansen og to andre EM-vindere
Michael Knudsen og Lasse Boesen er nye i OL-truppen i forhold til EM.
Fransk udenrigsminister: Assad er en morder
Vi må af med hashklubberne
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Videnskab
Seneste Videnskab
Seneste TV Videnskab
23. maj. KL. 17.23 TV Raket skød skuespillers aske i kredsløb om Jorden
23. maj. KL. 10.18 TV iPad'en kan afsløre, om du har risiko for demens
23. maj. KL. 08.57 TV Nu er den på vej: Paraplyen, der aldrig klapper sammen
21. maj. KL. 20.38 TV Skolepiger sætter stopper for nysgerrige blikke ved hæveautomaten
21. maj. KL. 09.27 TV Fuldstændig solformørkelse trak folk på tagene
maj
maj
maj
jun
Distortion-dagene bliver kolde og regnfulde
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
73-årig Erik er vred: Jeg er ikke en velstående pensionist
Agurkesuppe med yoghurt og grillet fjæsing
Morten Olsen om keeper-slaget: "Det er tre kampe - De kan få én hver"
Danskernes tilfredshed med vejret