Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Hele verden skriver om raketduoen fra Amager
Worldwide. Det kinesiske nyhedsbureau Xinhau, Det russiske interfax, det amerikanske AP og et væld af andre etablerede medier har skrevet om drengene fra Refshaleøen. Som i fredags fik deres rumraket i luften. - Foto: BO TORNVIG/POLFOTO
Fra Kina til Sydamerika - raketdrengenes succes giver genlyd verden over, hvilket kan resultere i klingende mønt. Måske.
Seneste Nyt
Seneste TV
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:SE VIDEOER FRA REFSHALEØEN
Tag en lille rundtur i raketværkstedet
SE VIDEO Tag en rundtur i raketværkstedet på Refshaleøen
Se Kristian von Bengtson lege Jørgen Clevin
SE VIDEO Raketmanden tegner og fortæller om sin rumraket
Efter en tur på nettet må man konkludere, at de to danske raketfolk Kristian von Bengtson og Peter Madsen ikke blot kan juble over, at deres raket og rumskib 'Heat 1x-Tycho Brahe' kom i luften i fredags.
Efterfølgende har den internationale omtale af begivenheden også nået astronomiske højder.
En nyhedssøgning viser, at det er de færreste større medier rundt om i verden, som ikke har beskrevet den succesfulde danske raketopsendelse.
LÆS OGSÅRakettens tur blev kortere end planlagt
I Australien rubrikker den ansete avis Sidney Morning Herald eksempelvis med: 'What a blast-off: Danes show NASA', 'og store amerikanske medier som CBS, NBC, MSNBC, San Fransisco Chronicle osv osv. har alle omtaler af de to danskere, der vil sende en mand i rummet i deres amatørrumskib.
Pressens ord er guld værd
Også medier i Afrika, Indien, Kina, Japan, Rusland og Sydamerika skriver om de skæve danskere, som endelig fik lift off, og der findes umiddelbart heller ikke et eneste af de respektable videnskabsmedier som eksempelvis New Scientist, space.com eller crazyengineers.com, der ikke har beskrevet de, ja, halvskøre raketingeniører fra Refshaleøen.
Så udover at raketten altså endelig kom i luften, kan man nu håbe på, at Peter Madsen, Kristian von Bengtson og hele holdet bag Copenhagen Suborbitals får lidt ekstra midler ind på kontoen fra andre rumfartsliderlige folk rundt omkring i verden.
LÆS OGSÅInterview med von Bengtson: Sådan forbereder man sig på lift off
Raketprojektet lever i en såkaldt non-profittanke, som i bund og grund betyder, at Madsen og von Bengtson arbejder gratis. Ingen stopper en krone i lommen, og alle bidrag går til at få projektet på skinner.
»Vi er afhængige af donationer for at få det her til at fungere. Vi holder foredrag og den slags, men uden private donationer fra eksempelvis raketvenner.dk, vil det næppe fungere«, har von Bengtson tidligere fortalt politiken.dk.
Den eneste vej er frem
Og efter den store medieomtale de seneste dage, er det ikke umuligt, der kommer nogle flere bidragsydere i hus.
I hvert fald har det ikke skortet på lykkeønskninger til danskerne.
LÆS OGSÅ Rakettilskuer: Det er eufori
På Ingeniørens hjemmeside, ing.dk, der har fulgt projektet tæt og også lægger plads til von Bengtsons og Madsens fælles blog, kan man læse, at lykkeønskningerne er strømmet ind til danskerne fra hele verden.
Den danske rumlæge Peter Norsk, der nu arbejder ved Johnson Space Center med astronauternes helbred, er en af dem.
»Det er imponerende – også at der ikke er én offentlig krone i projektet. Jeg vil kun opfordre til, at de fortsætter, for fremtiden inden for rumfart, specielt bemandet, er inden for det private område«, siger Peter Norsk til ing.dk.
Stadig lang vej før Madsen skal afsted
Det amerikanske medie Fox News har haft fat i en Dr. Bruce Betts fra The Planetary Society, som ligesom mange andre også er imponeret over skydningen, men understreger, at danskerne stadig er meget langt fra NASA-standarder.
»Og hvem ved, hvor langt de kan komme med det her? Rejsen begynder med det første skridt - og det her er et rigtig stort skridt«, siger han til Fox News, som har skrevet en længere artikel om projektet.
LÆS OGSÅFørste skitse til ny raket: Rummand skal have bedre udsyn
At den amerikanske mediegigant så blander tingene lidt sammen og skriver, at raket og rumskib blev affyret fra en ubåd i Østersøen, må man leve med.
Men som Peter Madsen på sin og Kristian von Bengtsons fælles blog på ing.dk gør opmærksom på, så fatter journalister sjældent særlig meget om rumfart.
Men det gør de ude på Refshaleøen. Og det er jo det vigtigste.
Se også
EU og USA forhandler om bandebrydende handelsaftale
Nu starter kapløbet hen mod en »potentielt banebrydende« frihandelsaftale på tværs af Atlanten, siger præsident Obama.
Vikartimer bruges til at underholde
Kina vil lære af Danmark: Importerer danske børnehaver og pædagoger
Kommentar: Northside Festival trådte i karakter
Politikens Simon Lund mener, festivalen er ved at tage form som en markant musikbegivenhed.
Tidligere Matas-ejere står til at score 700 mio. kr.
S vil belønne læk af skatteoplysninger
Græsk premierminister vil genåbne stats-tv
Efter kritik i indland og udland over lukningen af en græsk tv-kanal vil premierminister genåbne den.
Kvinderne vil ikke længere nøjes med kvindeløb
Borgmester afviser idé om afgift for vejarbejde
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Videnskab
Nobelpriserne 1901-2012
Seneste TV Videnskab
16. jun. KL. 20.29 TV Google-balloner skal give hele verden internet
3. jun. KL. 22.53 TV Virkelighedens Jurassic Park: Flydende blod i mammutfund giver nyt håb om kloning
22. maj. KL. 11.01 TV Kinesiske studerende laver fremtidens bud på en blindestok
21. maj. KL. 14.45 TV Ny opfindelse fra ungt geni hjælper folk på krykker gennem sand og mudder
20. maj. KL. 22.51 TV Videnskabs-rap: Drenge rapper om at lave strøm ud af tis og bæ
Ung mand optog hel politivoldsvideo på højkant
Guide til grillkød