Annonce
Videnskab 13. jan. 2012 KL. 14.42

Verdens mindste frø er fundet

Verdens mindste frø er blot 7,7 millimeter lang.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Verdens mindste hvirveldyr, en lille frø, er blevet opdaget på Papua New Guinea i den sydvestlige del af Stillehavet.

Frøen kan med sine blot 7,7 millimeter sidde inden for kanten af en fingernegl og lever det meste af sit liv i fugtige blade i den øverste del af skovbunden i de tropiske regnskove.

Han-frøen kalder med en kontinuerlig serie af høje toner ved solop- og nedgang - en lyd, som minder om fårekyllingers, siger Christopher Austin, lektor på Louisiana State University, som har ledet holdet, der fandt frøen.

»Vi tror, at den virkeligt lille kropsstørrelse er en evolutionær tilpasning til at bebo den meget fugtige skovbundsniche i New Guinea«, siger han til CNN.

Findes i rigt antal
Typisk tørrer små frøer hurtigt ud, men denne mindste art har et levested, som forbliver fugtigt det meste af året.

Forskerholdet, der har offentliggjort deres opdagelse på det videnskabelige netmagasin PLos ONE, siger, at de små dyr har simple skeletter og fødes direkte som frøer i modsætning til andre frøer, der først gennemgår et stadie som haletudser.

Selv om de først er blevet opdaget nu findes de i rigt antal i lokalmiljøet.

Lever af mider
Forskerne mener, at frøerne, hvis videnskabelige navn er Paedophryne amauensis, lever af endnu mindre dyr, såsom mider.

Christopher Austin siger, at opdagelsen er af stor interesse for biologer, fordi man ikke ved så meget om de funktionelle begrænsninger, der følger ekstreme kropsstørrelser, hvad enten de er små eller store.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
29. maj. KL. 15.06

SF'ere angriber deres egen skattereform

Arbejdsløse betaler for stor en del af skattereformen, mener flere SF'ere.

Sport
29. maj. KL. 14.33

Vraget Sørensen: Jeg er ikke enig med Olsen

Morten Olsen kalder det et lortejob at skulle fravælge den skadede målmand til EM.

OL 2012
29. maj. KL. 13.15
indsnævring. Med 16 spillere i EM-truppen, der vandt guld i januar, og plads til 14 i OL-truppen var det på forhånd givet, at ikke alle europamestrene kunne komme med til London. - Foto: LARS POULSEN (arkiv)

Wilbek dropper Lars Christiansen og to andre EM-vindere

Michael Knudsen og Lasse Boesen er nye i OL-truppen i forhold til EM.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Koldt. Distortion-gængerne må feste i regnkluns og sweatere. - Foto: MARTIN SLOTTEMO LYNGSTAD (arkiv)
29. maj. KL. 11.57

Distortion-dagene bliver kolde og regnfulde

ibyen anbefaler

restaurant & cafe