Annonce
Annonce
Annonce
Videnskab 17. dec. 2006 KL. 22.08

Hormonbehandling kan skade fostret

Høje doser af hormoner kan skade kunstigt befrugtede æg, viser ny forskning.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

I forsøget på at blive gravid modtager tusindvis af kvinder verden over en ordentlig dosis hormoner.

Formålet er at stimulere æggestokkene til at producere en masse æg. Når æggene er blevet fertiliseret med sæd, bliver de bedste så valgt ud og sat op i livmoderen.

Men nu har ny forskning sat spørgsmålstegn ved de kraftige hormonbehandlinger. Der er nemlig visse tegn på, at hormonbehandlingerne kan øge risikoen for, at fostret udvikler genetiske defekter og skader livmoderen. Det skriver The Observer.

Svært for fostret at overleve
De fleste af de beskadigede befrugtede æg vil aldrig udvikle sig til babyer, fordi defekterne gør det umuligt for æggene at overleve, når de bliver placeret i livmoderen.

Professor Antonio Pellicer fra University of Valencia mener, at opdagelsen kan være med til at forklare, hvorfor så mange fertilitetsbehandlinger mislykkedes.

Han har undersøgt 10 kvinder, der modtog IVF - bedre kendt som reagensglasbehandling. Hans undersøgelse viste, at da den normale dosis hormoner blev halveret, faldt raten af genetisk abnormalitetet ved fostret fra 50 til 33 procent.

»Det er tid til en komplet revurdering af, hvordan vi opfatter IVF. Vi skal kigge på mulighederne for at reducere doseringen af disse stoffer. Det kan vise sig at være langt mere gavnligt for såvel mor og barn«, siger han til avisen.

Gevinst efter første gang
En anden endnu ikke offentliggjort undersøgelse fra Holland sammenligner to grupper kvinder.

Den ene gruppe fik en høj dosis stimulerende hormoner, mens den anden gruppe fik en mere naturlig form for fertilitetsbehandling.

Sammenligningen viste, at begge grupper fik lige mange børn. Men den gruppe, der modtog den 'naturlige' fertilitetsbehandling havde kun fået placeret befrugtede æg én gang, mens den anden gruppe havde fået et befrugtet æg placeret to eller tre gange.

Undersøgelsen baserer sig ifølge The Observer på 400 par.

De to undersøgelser blev præsenteret på en konference i London fredag.

Seks procent af alle danske børn fødes via kunstig befrugtning. En enkelt IVF-behandling har knap 33 procent chance for at medføre graviditet i Danmark.