Annonce
Videnskab 16. jan. 2010 KL. 19.40

Ny forskning: færre og færre får nedsat hørelse

Rockkoncerter og ghettoblastere har ikke smadret vores hørelse.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Med udbredelsen af højlydte stadionkoncerter og transportabel musik i høretelefoner kunne man forvente, at stadig flere får problemer med hørelsen.

Men faktisk forholder det sig helt omvendt: Gennem de sidste 100 år er der gradvist færre og færre, der har tabt hørelsen.

Det viser et studie fra det amerikanske University of Wisconsin.

Ikke en del af aldringsprocessen
»Generelt tror folk, at vores verden bliver mere og mere støjfyldt, men vi har fundet ud af, at forekomsten af folk, der taber hørelsen er faldende«, siger doktor Weihai Zhan, en af de forskerne bag studiet.

»Disse resultater tyder på, at tab af hørelsen ikke er en narturlig del af den menneskelige aldringsproces, og at den er noget, som vi kan gøre en indsats for at forsinke«.

Forskerne har undersøgt 5.275 voksne født mellem 1902 og 1962. Deres undersøgelser viser, at for hver fem år mænd og kvinder er født senere, falder sandsynligheden for at de har tabt hørelsen med henholdsvis 13 og 6 procent.

»I modsætning til hvad vores forældre troede, så har vi ikke mistet hørelsen af at høre transistorradioer i 1960'erne, ghettoblastere i 1980'erne eller ipod i det seneste årti«, siger en anden af forskerne, professor Karen Cruickshanks.

Hørelsen hjulpet af nye arbejdsmiljøregler
Hun peger på, at man ofte kun taber hørelsen midlertidigt, når man bliver udsat for store støjbelastninger - som under koncerter. Det, som giver permanent tab af hørelsen, er derimod den daglige støjbelastning.

Forklaringen på, at vores hørelse historisk er blevet mindre belastet, kan blandt andet forklares med, at der er kommet strengere regler for støjniveauet på arbejdspladser, samtidig med at relativt færre unge arbejder på de støjende arbejdspladser i industrien.

Karen Cruickshanks peger desuden på, at infektioner og betændelse kan ødelægge hørelsen. Og det vi blevet bedre til at bekæmpe.

»Bedre helbred og den udbredte brug af antibiotika er muligvis også en del af forklaringen«.

LÆS OM STUDIETFra University of Wisconsins hjemmeside(eksternt link)

Undersøgelsen er offentliggjort i det seneste nummer American Journal of Epidemiology.

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
29. maj. KL. 15.06

SF'ere angriber deres egen skattereform

Arbejdsløse betaler for stor en del af skattereformen, mener flere SF'ere.

Sport
29. maj. KL. 14.33

Vraget Sørensen: Jeg er ikke enig med Olsen

Morten Olsen kalder det et lortejob at skulle fravælge den skadede målmand til EM.

OL 2012
29. maj. KL. 13.15
indsnævring. Med 16 spillere i EM-truppen, der vandt guld i januar, og plads til 14 i OL-truppen var det på forhånd givet, at ikke alle europamestrene kunne komme med til London. - Foto: LARS POULSEN (arkiv)

Wilbek dropper Lars Christiansen og to andre EM-vindere

Michael Knudsen og Lasse Boesen er nye i OL-truppen i forhold til EM.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Koldt. Distortion-gængerne må feste i regnkluns og sweatere. - Foto: MARTIN SLOTTEMO LYNGSTAD (arkiv)
29. maj. KL. 11.57

Distortion-dagene bliver kolde og regnfulde

ibyen anbefaler

restaurant & cafe