Annonce
Videnskab 4. feb. 2010 KL. 14.00

Danskere venter i spænding på Ørsted

Snart skulle der helst være kontakt til Ørsted-satellitten.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Klokken 14.16 skulle der gerne lyde et lille bip i det lille kontrolrum hos Terma Space Division i Herlev.

Her har man i 11 år haft daglig kontakt med den danske satellit Ørsted, som blev sendt i kredsløb i 1999.

Satellitten kan dog for et par timer siden have indsamlet sine sidste data, for efterladenskaberne fra en russisk kommunikationssatellit truer med at ramme Ørsted.

Første advarsel i 11 år
Carsten Jørgensen fra Terma håber på, at Ørsted giver lyd fra sig, men han har bange anelser. Det er Nasa, der har kontaktet Terma om risikoen.

»Amerikanerne plejer ikke at lave unødig støj. Det er første gang i 11 år, de har advaret os om, at Ørsted er i fare«, siger han til politiken.dk.

Skulle Ørsted gå til i dag vil det være en trist dag for Terma og Carsten Jørgensen.

»Det vil jeg da have det meget dårligt med. Det er jo efterhånden blevet som et stykke legetøj«, siger han.

Indtil klokken 18 vil Ørsted – hvis den stadig er hel – fare forbi Danmark. Er der ikke kontakt første gang, vil man forsøge resten af dagen. Carsten Jørgensen oplyser, at det ofta kan tage nogen gange, før der er etableret kontakt.

Halvandet års mangel på viden
Men lykkes det overhovedet ikke, må man konstatere, at Ørsted er færdig.

»Og så har vi et hul på halvandet år, hvor vi vil mangle informationer om Jordens magnetfelt, indtil der kommer en ny op«, siger Carsten Jørgensen.

Ørsted-satellitten blev Danmarks første satellit, da den blev sendt afsted i 1999.

Ørsted er udstyret med præcisionsinstrumenter, som dels skal måle Jordens magnetfelt og partikelstråling fra rummet og dels skal indsamle meteorologiske data.

Jorden rundt på 100 minutter
Ørsted-satellitten vejer 60,7 kilo og blev opsendt 23. februar 1999 med en Delta II løfteraket sammen med en amerikansk ARGOS-satellit på 2.700 kilo.

Satellitten bevæger sig i en elliptisk bane med den største afstand til Jorden på 870 kilometer og den mindste på 655 kilometer.

Omløbstiden om Jorden er omkring 100 minutter og den danske satellit passerer Danmark 5-6 gange i døgnet.

Troede kun den ville overleve et år
Skulle det gå galt i dag, har Ørsted-satellitten allerede langt overgået forventningerne: Godt et år havde eksperterne troet den lille satellit ville overleve.

Ørsted-satellitten er både udviklet og bygget i Danmark. I sammenfoldet tilstand måler den blot 72 x 45 x 35 centimeter.

Men den lille satellit har ikke været helt problemfri.

10 gange mislykkedes opsendelsen i løbet januar og februar 1999.

Hermed var problemerne dog ikke løst - gennem de følgende seks måneder blev der brugt mange ressourcer på at få satellittens kontrolsystem til at fungere korrekt og få rettet satellitten op.

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
29. maj. KL. 15.06

SF'ere angriber deres egen skattereform

Arbejdsløse betaler for stor en del af skattereformen, mener flere SF'ere.

Sport
29. maj. KL. 14.33

Vraget Sørensen: Jeg er ikke enig med Olsen

Morten Olsen kalder det et lortejob at skulle fravælge den skadede målmand til EM.

OL 2012
29. maj. KL. 13.15
indsnævring. Med 16 spillere i EM-truppen, der vandt guld i januar, og plads til 14 i OL-truppen var det på forhånd givet, at ikke alle europamestrene kunne komme med til London. - Foto: LARS POULSEN (arkiv)

Wilbek dropper Lars Christiansen og to andre EM-vindere

Michael Knudsen og Lasse Boesen er nye i OL-truppen i forhold til EM.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Koldt. Distortion-gængerne må feste i regnkluns og sweatere. - Foto: MARTIN SLOTTEMO LYNGSTAD (arkiv)
29. maj. KL. 11.57

Distortion-dagene bliver kolde og regnfulde

ibyen anbefaler

restaurant & cafe