Annonce
Annonce

Blogs

Marketing
Marketing

Joblinks

Marketing
Annonce
Videnskab 09. okt 2006 KL. 16.33

Kamel-klepperts knogler gravet ud i Syrien

Knogleresterne fra en fire meter høj dromedar er blevet gravet fri i ørkenområde i Syrien.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Alle kamelers storebror er blevet gravet ud i et ørkenområde i Syrien.

Og fundet har bevist, at den syriske ørken er dromedarens oprindelsessted, lyder det fra de syriske myndigheder. Dromedaren er et medlem af kamelfamilien.

Fire meter høj
Det er et syrisk-schweizisk hold af arkæologer, der står bag det sensationelle fund af en række meget store og anslået 100.000 år gamle knogler.

Og nyheden er altså, at knoglerne nu er gravet fri i fin stand. Selve fundet vakte allerede sidste år betydelig opsigt, da forskerne havde heldet med sig nær byen al-Hommal i Palmyra-provinsen nordvest for hovedstaden Damaskus.

Ifølge en projektleder fra det syriske ministerium for oldsager og museer har analyser af knoglerne dokumenteret, at dromedaren har været fire meter høj - eller cirka dobbelt så stor som nutidens kameler.

Rester af et menneske
En ekspert fra Schweiz mener endda, at eksemplaret kan være blevet dræbt af et menneske.

Ved samme udgravning fandt forskerne knoglerester fra et menneske, som efter ekspertens overbevisning »naturligvis var en kameljæger«.

»Han har formentlig ligget på lur ved et vandhul, hvor kæmpekamelen kom for at drikke«, siger Jean-Marie Le Tensorer fra universitetet i Basel til det amerikanske nyhedsbureau AP.

Der er fundet fragmenter af et menneskes arm og en tand på stedet.

Annonce
Marketing
Annoncer:
Jordskælvet i Haiti 09. feb 18.48
behandling. 16-årige Farah Paul holder sin syge datter på fire måneder på et hospital i Port-au-Prince. - Foto: RODRIGO ABD/AP

Hospitaler kræver penge for gratis medicin

FN truer 12 hospitaler med straf for at tage penge for gratis medicin til ofre for jordskælv.

jægerlæk. I 2007 slap hemmelige oplysninger om jægerkorpset ud til pressen, og ballade om lækken belaster regeringen, mener Løkke. Billedet er fra en af jægernes øvelser i Aalborg. - Foto: MADS NISSEN

Løkke: Lækagesagen er en belastning

Statsministeren vil se »den rygende pistol« i omstridt lækagesag.

Politik 09. feb 15.23
Presset. Lars Løkke Rasmussen forsøgte at bløde et bidsk pressekorps op med humor. - Foto: JENS DRESLING

Rådgiver: Løkke snublede med cykel-spøg

Der var ikke meget indhold i Løkkes pressemøde. Men kommunikationsrådgiver roser ham for hans optræden.

Musik 09. feb 18.58
Rap over nallerne. Dwayne Michael Carter Jr., som Lil Wayne, hedder i virkeligheden har solgt millioner af plader og har vundet flere Grammy- og MTV-priser. - Foto: PATRICK SEMANSKY/AP

Megastjerne skal i spjældet

Den amerikanske rapper Lil Wayne er idømt et års fængsel for våbenbesiddelse.

Medier 09. feb 15.10
Vinderkys. Chanée og N'evergreen vandt det danske Melodi Grand Prix i lørdags med 'In A Moment Like This'. Arkivfoto. - Foto: Bjarne Bergius Hermansen, DR

Øv: Rusland kan ikke stemme på Danmark ved MGP

Vi kan først bruge Tomas N'evergreens russiske forbindelse i finalen.

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Det sker
09. feb 16.02
Lørdag er der lagt op til fest på isen i Havnegade med disco, boogie og andre dansable beats fra DJ-pulten. - Foto: Arkivfoto. LINDA JOHANSEN

Nu får København sin isfest

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Marketing

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr