Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Videnskab 11. jan. 2008 KL. 14.42

Dansk Yalestuderende løser forhistorisk gåde

En dansk Yalestuderende håber at kunne fylde huller i livets udviklingstræ efter fund af velbevaret fossil af nogle 300 millioner år gamle dyr.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

For 150 år siden blev de første skæl fra marchaeriderne fundet.

Siden har man verden over fundet store mængder af skæl fra det sneglelignende dyr, der levede i 180 millioner år indtil for lidt over 300 millioner år siden.

Men forskerne har hidtil aldrig fundet nogen bevarede bløddele eller andet, der kunne fortælle mere om skabningerne. De er fundet i et marokkansk område, som - håbes det - kan vise sig at rumme yderst velbevarede fossiler.

Nyt lys over tidligt liv
Nu er gåden om skællene opklaret. Videnskabsmænd har et eksemplar af det pansrede bløddyr med bevarede indre organer fundet i Marokko og undersøgt af forskere på USA's Yaleuniversitet, blandt andre danske Jakob Vinther, der er ph.d.-studerende på dets geologiske institut.

»Det nye eksemplar identificerer utvetydigt marchaeriderne som børsteorme, en ekstremt succesfuld og forskelligartet gruppe dyr, der tæller kendte eksisterende arter som havbørsteorme, almindelige orme og igler«, forklarer han i en pressemeddelelse om fundet.

Han tilføjer over for politiken.dk, at fundet er sket i Antiatlasbjergene i det sydlige Marokko.

Spor fundet over hele kloden
»Stedet har et stort potentiale. Der er nogle helt utrolige ting. Der er et hul i livets historie, vi måske kan fylde ud med det her«, siger han.

»Problemet er, at der ikke er mange exceptionelle bevaringer fra den periode«, oplyser han.

Sporene efter marchaeriderne er fundet over hele kloden, hvilket tyder på, at de har været en vigtig del af økosystemet. Ifølge Vinther blev de døde dyr hurtigt opløst, så indre organer og andre bløddele forsvandt.

»Der er ikke nogen moderne grupper af dyr, der har de her skæl«, siger han.

Placeret på udviklingstræet
De har hidtil gjort det umuligt at opklare, hvor man skulle placere de små kræ i forhold til dyrelivets familietræ.

Med fundet af det velbevarede fossil viser det sig, at de meget hurtigt i deres udvikling udviklede skæl. Det skete i kabrium, hvor flercellede dyr blev alminelige i det tidlige liv på Jorden.

Jakob Vinther og hans kolleger fra Yale beskriver fundet i det seneste nummer af tidsskriftet Nature.

Han håber, at han nu kan få mulighed for at tage til Marokko for at lede efter flere af de velbevarede fossiler, der kan skjule sig i det nordafrikanske land.

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.

Annoncer
Erhverv
12. feb. KL. 17.39

Topforhandler er tilfreds med lønstigning på 1,35 kroner

Overenskomsten er på plads for 240.000 industri-ansatte.

Danmark
12. feb. KL. 14.31
Fremtid. Steen Skovsgaard og de øvrige biskopper mener, at der bliver færre ansatte i folkekirken fremover. - Foto: OLE LIND (arkiv)

Biskopper varsler færre job ved kirkerne

Kordegne og kirketjenere kan stå for skud, mens præster er mindre udsat.

Danmark
12. feb. KL. 14.47

Uheldigt sammenfald tog strømmen i København

Et større strømsvigt ramte tidligere i dag store dele af det centrale København.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Videnskab

00:34

10. feb. KL. 12.21 TV Sådan ser nordlys ud oppe fra rummet

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

ibyen anbefaler

restaurant & cafe