Annonce
Annonce

Blogs

Marketing
Marketing

Joblinks

Marketing
Annonce
Videnskab 25. jun 2008 KL. 14.21

Kvinder bryder sig ikke om éngangsknald

Ny forskning viser, at mænd har langt større fornøjelse af flygtige sex-forhold end kvinder.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Sex-revolutionen og den feministiske kultur skulle befri kvinden og få hende til at nyde tilfældig sex på samme måde som mænd altid har gjort det.

Men sådan er det ikke gået, siger den britiske forsker, professor Anne Campbell fra Durham University i Storbritannien.

1.700 beskrev sex-oplevelser
Professor Campbell bad godt 1.700 mænd og kvinder, som alle havde oplevet én-gangs-knald, om at fortælle hvordan det føltes den følgende morgen. De skulle beskrive såvel positive soms negative følelser ved begivenheden.

Undersøgelsen viste, at mænd generelt havde haft det langt bedre med oplevelsen end kvinder, og at kvindernes følelser var mere negative end mænds.

Firs procent af mændene vurderede oplevelsen som positiv mod 54 procent af kvinderne.

Følte sig udnyttet
Den mest negative fornemmelse hos kvinderne gik på, at de havde følt sig »udnyttet«.

Kvinderne var også mere tilbøjelige til at føle, at de havde svigtet sig selv, og de var mere bekymrede over deres gode ry og rygte, hvis andre fandt ud af, at de havde haft tilfældig sex.

»Det var ikke så meget oplevelsens korte varighed, der generede kvinderne, som følelse af, at manden ikke havde værdsat hende. Kvinderne følte, at denne mangel på taknemmelighed fra mandens side antydede, at det her gjorde hun nok med hvem-som-helst«, siger professor Anne Campbell.

Mændene nød oplevelsen
Og mændene ? Tjaa, de rapporterede om større seksuel tilfredsstillelse og generel tilfredshed med éngangsknald.

Professor Campbells nye undersøgelse er offentliggjort online i juni-udgaven af tidsskriftet Human Nature.

Annonce
Marketing
Annoncer:
Erhverv 09. feb 23.27

Skat får stjålne bankoplysninger

Danmark får hemmelig bankviden kvit og frit fra Tyskland.

Danmark 09. feb 23.04
dyrebart. Kommunernes økonomi er belastet af stigende udgifter til høreapparater. Her laves en afstøbning til et høreapparat.

Dyre høreapparater ender i skufferne

Københavns Kommune undrer sig over, at flere og flere mennesker skal have høreapparat med stort kommunalt tilskud – uden batterier. SF vil ændre på tilskudsordningen.

De afviste irakere 09. feb 20.55
Gadearbejde. Det var især politiets voldsomme rydning af gaden ved Brorsons Kirke på Nørrebro, som bragte Kirkeasyl i overskrifterne. - Foto: PETER HOVE OLESEN

Kirkeasyl drejer nøglen om

Organisationen vil udgive bog med en køreplan til fremtidige asylaktioner.

Danmark 09. feb 20.49

Avis: Århus Universitet er ramt af millionsvindel

Der er svindlet med forskningsmidler for 10 millioner, skriver avis.

International 09. feb 21.50
bevidsthedsudvidende. En landsby fotograferet fra luften i grænseområdet mellem Peru og Brasilien, hvor indianerne i årtusinder har brugt ayahuasca. - AP

Brasilien frigiver psykedelisk jungle-te

Amazonas-indianere har i årtusinder drukket te brygget på lianen ayahuasca. Nu er det blevet lovligt

Internationalt Seneste nyt

Debat Seneste nyt

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Det sker
09. feb 20.28
Foto: Tobias Selnæs Markussen

1.100 danskere har købt Roskilde-billet på klods

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Marketing

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr