Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Videnskab 7. jul. 2008 KL. 10.21

Sæddonorbørn bør have tidlig besked

Forældre bør fortælle sandheden om sæddonation, mens børnene er små, viser ny forskning.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Børn, der er undfanget med sæd fra en fremmed donor har tilsyneladende bedst af at få tidlig besked om deres oprindelse.

Sådan lyder konklusionen fra en undersøgelse præsenteret på en kongres i Barcelona for det europæiske videnskabelige selskab ESHRE.

Der er tale om den første større undersøgelse blandt mennesker, der har fået at vide, at de er undfanget ved fremmed sæddonors bistand.

Følelser af chok og vrede
Hvis børnene først får sandheden at vide, når de er 18 år eller ældre, er der større sandsynlighed for, at de oplever en følelse af chok og vrede, end hvis de får tidlig besked, viser undersøgelsen.

Den er foretaget blandt 165 børn, hvor den biologiske far var en fremmed sæddonor. Personerne er udvalgt via det amerikansk baserede website the Donor Sibling Registry.

Bitre donorbørn
Flere af besvarelserne vidner om stor frustration hos donorafkommet senere i livet.

»Jeg er vred, fordi jeg flere gange i løbet af min barndom og ungdom spurgte, om jeg var adopteret, og bare fik at vide, at nu var jeg ''dum''«, siger en af deltagerne, der først fandt ud af sandheden som 50-årig.

En 19-årig, der først fandt ud af sammenhængen om sin undfangelse som 12-årig, siger:

»Enten skal man fortælle sit barn det lige fra begyndelsen - eller slet ikke fortælle dem det. Det var et af mit livs mest chokerende og rystende øjeblikke. Jeg følte mig forladt«.

Ligner erfaringerne med adoption
En af forskerne bag undersøgelsen, dr. Vasanti Jadva fra Cambridge University, konkluderer:

»Det ser ud til, at det er bedst for børn at få tidligt besked om deres donorundfangelse. Det ligger fint i tråd med forskningen i adoption, der også viser, at børn har bedst af at få tidlig besked om forholdene«, siger Jadva i en pressemeddelelse fra kongressen i Barcelona.

Danmark er det land i verden, der laver flest fertilitetsbehandlinger per indbygger.

I år ventes 5.000 børn at blive født som følge af en eller anden form for kunstig befrugtning.

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Penge & Bolig
13. feb. KL. 03.00

Voldsom forskel på pris og kvalitet af eleftersyn

Det dyreste eleftersyn er mere end tre gange så dyrt som det billigste.

Musik
12. feb. KL. 21.30
Foto: ELISE AMENDOLA/AP

Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'

53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Videnskab

00:34

10. feb. KL. 12.21 TV Sådan ser nordlys ud oppe fra rummet

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe