PLUS EKSTRA TILBUD: Bamses puttekasse med 6 dvd'er - spar 105 kr.
Pluspris Kr. ,-
Annonce
Annonce

Blogs

Marketing

Mest læste

Lige nu

Marketing

Mest læste

Seneste uge

Marketing

Mest læste

Seneste måned

Annonce
Annonce
Videnskab 14. jul 2008 KL. 21.01

Asteroide kan ramme jorden

En farlig gæst har kurs mod jorden i 2029. Flere lande forbereder sig på truslen med rumskibe og atomvåben.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Asteroiden 'Apophis' har kurs mod jorden.

I værste fald kan den ramme vores planet i 2029 - helt nøjagtig 13. april, og i bedste fald vil den passere i en afstand af 40.000 kilometer, står der på NASAs hjemmeside.

Skulle Apophis ramme jorden, kan det få uoverskuelige konsekvenser, og det er uanset, om den lander på landjorden eller i vandet.

Kan skabe voldsomme tsunamier
Dratter asteroiden ned i vandet, vil det medføre enorme tsunamier og udvikle milliarder af tons vanddamp, som kan blokere solens stråler i en årrække. Hvis det sker, vil det medføre voldsomme konsekvenser for menneske- og dyreliv, skriver jp.dk.

Risikoen for et sammenstød er dog lille. Sandsynligheden er af astronomer beregnet til 1 mod 45.000, en udregning der er nedtonet i forhold til de sidste beregninger fra 2004.

Rusland er forberedt
En række lande har trods af den forholdsvis lave risiko for kollision valgt at forberede sig på et sammenstød med asteroiden. Heriblandt Rusland, der netop er i gang med at udvikle et anti-asteroide program.

Programmet omfatter et radioteleskop på 70 meter i diameter i Ussuriisk ved den russiske stillehavskyst. Radaren opfanger ifølge det statslige russiske nyhedsbureau RIA Novosti alle signaler fra himmellegemer.

Atomvåben og rumskib kan forhindre kollision
Det russiske forsøgscenter NPO Lavotjkin er også i færd med at udvikle et rumprogram, der samler alle oplysninger om Apophis.

Herunder forskning i mulighederne for at ændre asteroidens bane ved hjælp af et ubemandet rumskib, der skal slå asteroiden ud af kurs.

Andre muligheder er at bombardere og sprænge asteroiden med atomvåben, skriver jp.dk.

Flere astroider på vej mod jorden
Også USA og Japan følger nøje de himmellegemer, der kan komme til at ramme jorden. Faktisk har man kig på i alt seks asteroider, hvis bane kan komme på tværs af Jorden i de kommende 120 år.

Den amerikanske kongres besluttede i sidste måned, at NASA skal søge samarbejde med de russiske kolleger i forsøget på at afværge en mulig trussel fra rummet.

Se også

Annonce
Marketing
Annoncer:
Kultur 21. nov 00.10
Afsked. En af de mest succesfulde direktører i dansk teater, Jon Stephensen, var rystet, da han i går blev bortvist fra Østre Gasværk.

Teaterchefer har ofte bijob

Oprør i teaterverdenen over, at den succesrige direktør for Østre Gasværk Teater, Jon Stephensen, i går blev fyret og bortvist på grund af et bijob.

Politik 21. nov 03.38

S-kandidat trækker sig efter spritsag

Den socialdemokratiske regionspolitiker Tommy Kamp trækker sig fra politik efter ny en sag om spritkørsel. Han frygter at belaste sit parti.

Krigen mod Taleban 20. nov 23.55
På krigsstien. Per Stig Møller vil ikke have SF med i forhandlingerne om Afghanistan-strategien. - Foto: JONATHAN BJERG MØLLER

Per Stig udelukker SF fra krigsstrategi

Udenrigsminister Per Stig Møller vil ikke have SF med til næste uges forhandlinger om en ny strategi i Helmandprovinsen.

Kultur 20. nov 23.22
VINDERHOLDET. Vickie Jo Ringgaard og makkeren Casper Elgaard var bedst i finalen. - Foto: FOLKVER PER

Elgaard var skarpest på dansegulvet

Racerkøreren og makkeren Vickie Jo vandt en tæt finale i Vild med dans.

Kultur 20. nov 19.46
Oprah Winfrey på besøg hos Tom Cruise i dennes bolig i Colorado i april 2008. - AP

Oprah Winfrey ændrede tv-verdenen

USA's og verdens kendteste talkshow lukker butikken - efter at have ændret verden

Danmark Seneste nyt

Internationalt Seneste nyt

Debat Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Det sker
20. nov 2009 KL. 23.36
Kina retur på luksusbillet – hvorfor er der ikke nogen, der har gjort det før? - Foto: Tobias Markussen

Ny dim sum-restaurant holder hele vejen

iBYEN.dk synes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Marketing

Hvidløgspresseren fra COOP Cookware får fire tjektegn i testen - Foto: GREVE TORBEN

Overdesignet hvidløgspresser dumper i test

Spøde asparges - Foto: COLUMBUS LETH
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Som Plus-kunde kan du vælge blandt 2,25 millioner bøger hos SAXO og spare mindst 20% på vejledende udsalgspris - læs mere om aftalen
 
Pluspris 1450 kr.
Alm. pris 1600 kr
 
Pluspris 765 kr.
Alm. pris 899 kr
 
Pluspris 400 kr.
Alm. pris 500 kr