Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Videnskab 29. jul. 2009 KL. 18.49

Dyrearter bliver udryddet i hobetal

Verden er på vej mod sin sjette omgang med masse-udryddelse af dyrearter, advarer forskere.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Verdens foregående masse-udryddelser

  • Ved afslutningen af kridttiden for 65 millioner siden uddøde en femtedel af hvirveldyrene på land - blandt andet dinosaurer - og halvdelen af alle havdyr. Årsagen kan have været et stort asteroidenedslag nær det, der i dag er Mexico.
  • Trias-tidens endte for cirka 200 millioner år siden med global opvarmning udløst af vulkansk aktivitet i Centralasien. Det gik hårdt ud over livet i havene, hvor et stort antal arter forsvandt.
  • Perm-tidens afslutning for 248 millioner år siden medførte, at så mange som 95 procent af verdens havlevende dyrearter uddøde, muligvis som følge af omfattende vulkanudbrud.
  • Devon-tiden for 360 millioner siden udslettede talrige arter i verdenshavene. En femtedel af alle arter til havs forsvandt.
  • Ved afslutningen af Ordovicium for 440 millioner år siden var der ikke meget liv på land. Men det blomstrede i havene, indtil en fjerdedel af alle dyre- og plantefamilierne gik til som følge af ændringer i havniveauerne på grund af ændringer i isdækkede områder.

Den hastighed, dyr udryddes med, er 1.000-10.000 gange hurtigere end den har været de seneste 60 millioner år.

Det advarer forskere fra det australske New South Wales Universitet om i en ny redegørelse for risikoen for verdens dyreliv.

Forskerne har gennemgået 24.000 videnskabelige undersøgelser af naturbevarelse i Oceanien, Australien og New Zealand og advarer om, at det går rigtigt hurtigt, når det gælder udryddelsen af dyrearter.

DOKUMENTATIONNew South Wales universitets omtale af udryddelserne (eksternt link - på engelsk)

De konstaterer blandt andet, at næsten 17.000 ud af verdens 45.000 beskrevne arter er truede, og at det blandt andet kan gå ud over store dele af den sydlige halvkugle, der har en stor variation i dyre- og planteliv.

Årsagerne til det voldsomme pres på naturen er mangefold. En væsentlig del af forklaringen skal findes i, at dyrenes levesteder går tabt som følge af landbrugsdrift og skovrydninger.

LÆS OGSÅFlere europæiske pattedyr vil forsvinde

I Australien illustreres omfanget af den omstændighed, at halvdelen af skovene er ødelagt af landbruget, og at de resterende skovarealer er under pres på grund af skovdriften.

Det ses blandt andet i delstaten Queensland, hvor verdensnaturfonden WWF har slået alarm, efter at 300.000 hektar skovareal blev ryddet i 2007, hvor de seneste tilgængelige opgørelser stammer fra.

DOKUMENTATIONVerdensnaturfonden kritiserer australsk delstat (eksternt link - på engelsk)

Oven i købet har det skadet naturen i regionen, at der er indført så mange dyrearter og planter fra andre dele af verden. De trænger de oprindelige arter tilbage, viser erfaringerne fra blandt andet Australien og New Zealand.

Den storstilede masseudryddelse har ifølge rapporten allerede ført til, at 1200 fuglearter i regionen er forsvundet for altid.

LÆSFugl fra uddød art filmet - på vej i gryden

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.

Annoncer
Gældskrisen
13. feb. KL. 06.16

Græsk ja til spareplan løfter aktiemarkeder i Asien

Investorerne i Japan og Sydkorea sender aktiekurserne op, efter det græske parlamentet vedtager spareplan.

Penge & Bolig
13. feb. KL. 03.00

Voldsom forskel på pris og kvalitet af eleftersyn

Det dyreste eleftersyn er mere end tre gange så dyrt som det billigste.

Musik
12. feb. KL. 21.30
Foto: ELISE AMENDOLA/AP

Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'

53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Videnskab

00:34

10. feb. KL. 12.21 TV Sådan ser nordlys ud oppe fra rummet

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe