Annonce
Annonce
Annonce
Videnskab 24. mar. 2010 KL. 08.25 opdateret 24. mar. 2010 KL. 11.13

Forskere: Screening for brystkræft har ingen effekt

Mammografiscreening giver ikke færre dødsfald af brystkræft, siger danske forskere.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det fungerer ikke.

Så skarp er en dansk forskergruppes kritik af det landsdækkende tilbud om at blive screenet for brystkræft.

Kritikken kommer i en ny undersøgelse, som tre forskere fra det nordiske Cochrane-center, der hører under Rigshospitalet, har foretaget.

Undersøgelsen, som publiceres i tidsskriftet British Medical Journal i dag, skaber tvivl om nytten af at tilbyde kvinder i alderen 50-69 år at blive undersøgt regelmæssigt for brystkræft.

DOKUMENTATIONSe undersøgelsen i British Medical Journal (eksternt link)

Forskerne konkluderer, at nok er dødeligheden af brystkræft i Danmark faldende - men det skyldes ikke screeningerne.

Undersøgelsen viser nemlig, at der ikke har været færre brystkræftfdødsfald blandt de kvinder, der har boet i områder med mammografiscreeninger, end blandt dem, der ikke fik tilbud om at blive undersøgt.

»Vi rejser alvorlig tvivl«
»Vi har sammenlignet dødeligheden af brystkræft i områder med og uden screening. Vi rejser alvorlig tvivl om, hvorvidt der har været en gavnlig effekt af mammografiscreeningerne i Danmark«, siger en af de tre forskere, Karsten Jørgensen, til videnskab.dk.

Han tilføjer:

»Vores studie kan ikke udelukke, at der er enkelte, der kan have haft gavn af programmet, men det er i hvert fald langt færre, end man havde forventet«.

Vi rejser alvorlig tvivl om. hvorvidt der har været en gavnlig effekt af mammografiscreeningerne i Danmark

Karsten Jørgensen, Cochrane-centeret

Løfterne holder ikke
»Resultaterne er i modstrid med det, vi blev lovet, da screeningsprogrammet blev indført. Vi blev lovet en reduktion på omkring 35 procent i dødeligheden af brystkræft, og man forventede klart at se en gavnlig effekt i statistikken«.

»Hvis screeningerne virkelig havde fået dødeligheden til at falde med 35 procent, er det helt klart noget, vi ville kunne se i dødsårsagsregisteret. Men det kan vi altså ikke««, siger Karsten Jørgensen til videnskab.dk.

Forskerne har ifølge videnskab.dk blandt andet udnyttet det faktum, at mammografiprogrammet ikke blev indført samtidig i hele landet.

»Vi har haft en lang periode, hvor der har været screeninger i København og på Fyn, men ingen screeninger i andre dele af landet. Det vil sige, at vi har en slags kontrolgruppe. Desuden har vi sammenlignet med de kvinder, som er under den aldersgruppe, som man screener, og som dermed ikke kan have haft glæde af screeningen. Så vi har to kontrolgrupper«, understreger Karsten Jørgensen.

LÆS MEREHver tredje kvinde afviser mammografi-tilbud

Dermed var resultaterne ifølge Karsten Jørgensen ikke til at tage fejl af.

»I den aldersgruppe, der kunne have haft gavn af screeningen, er dødeligheden af brystkræft faldet mindst lige så meget i de uscreenede som i de screenede områder«, siger han.

Vil have beslutningen genovervejet
Ifølge forskerne giver resultatet af deres undersøgelse »helt klart« en grund til at genoverveje beslutningen om at tilbyde mammografiundresøgelser.

Om det så kommer til at ske, er en anden sag.

Spørgsmålet om nytten af mammografiscreeningerne har været stærkt debatteret - ikke blot i Danmark men også i de fleste andre vestlige lande.

Røntgentjek.  Det er meget vigtigt, at selve undersøgelsen af brysterne foretages pinligt nøjagtigt.Tidlige fund skal redde liv
Ideen med screeningerne, hvor kvinder hvert andet år får tilbudt en røntgenundersøgelse af brysterne, er, at man derved skulle kunne fange eventuelle brystkræftknuder så tidligt som overhovedet muligt.

Det skulle, siger tilhængerne, øge chancerne for at redde flere kvinder fra at dø af brystkræft.

Modstanderne, der herhjemme ikke mindst har været at finde netop på det nordiske Cochrane-center, har siden begyndelsen af 1990'erne påpeget, at screeningerne ikke ville føre til så store fald i dødeligheden af brystkræft, at det kunne begrunde de store investeringer i at screene for sygdommen i hele landet.

Desuden påpeger skeptikerne, at indkaldelsen af tusinder af raske kvinder og de ofte falske resultater fra undersøgelserne betyder, at mange kvinder bliver sygeliggjorte uden grund.

LÆS ARTIKELKvinder gøres til kræftpatienter uden grund

I Danmark har tilhængerne 'vundet' slaget, og i dag får kvinder i alderen 50-69 år i hele landet tilbudt mammografiundersøgelse.

LÆS MEREBedre behandling på vej (eksternt link til videnskab.dk)