-
POLITIKEN MENER: Bureaukratiet er folkeskolens fjende
-
ANDEKONKURRENCE: Kan du skrive som en ny Walt Disney?
-
BRRRRR...: Her er de koldeste steder på jorden
-
PLUS: 'Drive' på dvd
Pluspris 150 kr.
Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 59 kr.
Alm. pris 69 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1749 kr.
Alm. pris 2130 kr
|






Forsker forudser flere slagtilfælde på grund af bilos
trafikos. Ny dansk undersøgelse viser, at hovedstadens indbyggere i stor stil rammes af blodpropper i hjernen, som er direkte forårsaget af ultrafine partikler fra trafikforurening. - Foto: Finn Frandsen
Hvert tyvende slagtilfælde i hovedstaden skyldes formentlig trafikforurening.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV San Franciscos lufthavns-yogarum har stor succes
TV »Kold indisk skulder er et kæmpe problem for regeringen«
TV Her er politiets beviser mod Anders Breivik
TV Redaktør: Grækere er presset ud på afgrundens rand
TV Sådan ser nordlys ud oppe fra rummet
TV Tibetanske munke kræver Dalai Lama tilbage fra eksil
TV Her er årets bedste computerspil
TV Narkofangst til 24 milliarder kroner fundet på gård
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Ultrafine partikler fra bilernes udstødning er med stor sandsynlighed den direkte årsag til hvert 20. slagtilfælde i København.
Det er den overraskende konklusion på en stor dansk undersøgelse.
Finder vej til blodbanen
»Partiklerne er så små, at de fra lungernes indåndingsluft uhindret finder vej til blodbanen og sågar endda også til hjernen. Derved kan de forårsage ændringer i blodsammensætningen, hvorved blodet lettere kommer til at størkne, ligesom de kan beskadige blodårerne, så de nemmere trækker sig sammen«.
Sådan forklarer Zorana Andersen partiklernes indvirkning på kroppen. Hun er PhD fra Kræftens Bekæmpelse og hovedforfatter på undersøgelsen.
LÆS ARTIKELBlodpropper kan bremses med betalingsring
»Denne uheldige virkning samtidig på blod og blodårer er en af de mest sandsynlige årsager til, at de ultrafine partikler fra bilernes udstødningsgasser forårsager hjerneblodpropper og dermed slagtilfælde«, forklarer hun videre.
Ultrafine partikler i fokus
Forskere har tidligere påvist, at luftforurening giver øget risiko for slagtilfælde. Men den danske undersøgelse fastslår for første gang, at det er netop de ultrafine partikler, der er en af hovedsynderne.
Undersøgelsen viser desuden, at de ultrafine trafikpartikler primært er årsag til en særlig type små blodpropper. Disse blodpropper dannes direkte i hjernen og transporteres ikke rundt i kroppen, før de når hjernen.
LÆS ARTIKEL Storbyos får blodtrykket til at stige
Alle, der opholder sig i byen, er potentielt i risikogruppen, når det drejer sig om slagtilfælde forårsaget af ultrafine trafikpartikler.
Og der er ikke meget, man selv kan gøre for at sikre sig mod de farlige partikler. Almindelige mundbind kan på ingen måde holde dem tilbage, forklarer Zorana Andersen.
»For at komme denne trafikforurening til livs vil det bedste være at reducere belastningen fra bilernes udstødning, og her kommer man nok ikke uden om at reducere trafikbelastningen i de store byer«.
»Ellers må man nok imødese endnu flere slagtilfælde som følge af forurening fra biler«, konkluderer hun.
Cyklister særligt udsat
Undersøgelsen er interessant ikke mindst i lyset af, at København i disse år profilerer sig som 'Cyklisternes By'.
Selv om det ikke er bevist videnskabeligt er Zorana Andersen dog ikke i tvivl om, at cyklisterne bliver særligt hårdt ramt af forureningen i København.
»Selv om der er betydelige helbredseffekter forbundet med cykling, er der for os ingen tvivl om, at cyklister, der færdes i København i myldretiden, er særligt udsatte for den skadelige forurening med ultrafine partikler, fordi deres luftskifte er så stort og de derved indånder betydelige mængder af de skadelige ultrafine partikler«, siger hun.
LÆS ARTIKEL Cyklisten får mindre bilos end bilisten
Undersøgelsen har desuden et andet interessant perspektiv, vurderer professor Tom Skyhøj Olsen, der har arbejdet med på undersøgelsen.
»Undersøgelsen her viser, at det netop er de allermindste blodpropper, der skal ses i en sammenhæng med luftforurening«, siger han.
Nogle blodpropper er så små, at man ikke mærker dem - derfor kaldes de for 'stumme blodpropper'. Får man mange af disse blodpropper, er man i særlig risikozone for at udvikle demenssygdomme, fordi de små blodpropper beskadiger hjernevæv, forklarer Tom Skyhøj Olsen.
»Måske vil det vise sig, at luftforureningen også har noget med 'stumme blodpropper' at gøre«, siger han.
Stort datamateriale
Undersøgelsen er lavet af forskere fra Kræftens Bekæmpelse, Danmarks Tekniske Universitet, Københavns Universitet, Århus Universitet og Frederiksberg Hospital.
Den baserer sig på daglige målinger af luftforureningen i København fra 2003-2006. I samme tidsrum har man registreret samtlige indlæggelser for slagtilfælde på hospitaler i København. 7.485 patienter har indgået i undersøgelsen.
Den er netop offentliggjort i det ansete videnskabelige tidsskrift European Heart Journal.
Se også
SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid
Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG
- Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.
Kvalitetschef: Kræftdiagnoser med posten dur bare ikke
Mindst 350 fik sidste år deres kræftdiagnose med posten. Det svarer til én om dagen.
»Måske er vi her ikke i morgen«
Dansk politi efterforsker tredobbelt mord i Grønland
Tilstanden stabil hos to kvæstede mænd, der er indlagt på Rigshospitalet.
Fræk 70'er-abe surfer på skyer i ambitiøs forestilling
Den populære tegneserie 'Abekongen' svinger sig ind på Mungo Park Kolding.
Adebayor med i fem mål for Tottenham
Hvert tolvte barn kommer til verden uden sex
Over 550 er bukket under for europæisk kulde
Kulden over Europa har kostet mere end 550 mennesker livet. I Italien har sneen lukket Colosseum.
Tumult og manglede håndtryk overskygger Rooneys målshow
Pårørende får første parket ved Breivik-sag
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Videnskab
Seneste Videnskab
Seneste TV Videnskab
10. feb. KL. 12.21 TV Sådan ser nordlys ud oppe fra rummet
9. feb. KL. 09.49 TV Forskere vil finde svar på Jordens gåder i skjult sø
6. feb. KL. 12.19 TV Gigant-skaldyr fanget ud for New Zealands kyst
5. feb. KL. 10.15 TV Bill Gates vil udrydde invaliderende tropesygdomme
3. feb. KL. 18.44 TV Ni-årig pige får seks nye organer
feb
feb
feb
feb
Truende spionfilm er en fascinerende filmisk tidslomme
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Konny og Egon nyder livet: »Måske er vi her ikke i morgen«
Rå rosenkål med parmaskinke, parmesan og citron