Digital adgang med e-avis for 149 kr./md.

Politiet i Lars Hedegaard-sag: »Vi har masser at arbejde med«

skyderi. Formand for Trykkefrihedsselskabet Lars Hedegaard blev forsøgt skudt 5. februar foran sin hoveddør. Siden har politiet været på jagt efter en gerningsmand. (Arkivfoto)
skyderi. Formand for Trykkefrihedsselskabet Lars Hedegaard blev forsøgt skudt 5. februar foran sin hoveddør. Siden har politiet været på jagt efter en gerningsmand. (Arkivfoto)
Lyt til artiklen

Københavns Politi forholder sig tavs om efterforskningen af attentatforsøget mod den kontroversielle islamkritiker Lars Hedegaard. Men afviser at være på bar bund.

»Vi har intet nyt at dele med offentligheden. Vi arbejder videre med vidneudsagnene. Vi gennemgår de mange timers video, og vi undersøger de tekniske spor. Hvis jeg siger mere, kommer jeg til at røbe noget, som vil være ødelæggende for vores efterforskning, så det kan jeg desværre ikke«, siger politiinspektør og efterforskningsleder Jørgen Skov.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her