Skal der moms på et gebyr? I nogle tilfælde ja. Hvis man køber en vare via i en dansk internetbutik, kan butikken efter 1. januar pålægge et gebyr for dankortbetalingen på 50 øre og derefter lægge moms på gebyret, 12,5 øre. Handler man derimod i en fysisk butik, må der ikke lægges moms på dankortgebyret. Så her slipper man med de 50 øre. Klar melding, tak Den forvirrende situation får butiksorganisationen Dansk Handel & Service til at ryste på hovedet. »Vi skal have en klar udmelding om, hvornår butikkerne skal opkræve moms af gebyret på at bruge betalingskort, og hvornår de ikke skal. Vi forstår ikke skattemyndighedernes sondring«, siger erhvervspolitisk konsulent Henrik Hyltoft, Dansk Handel & Service, til morgenavisen Jyllands-Posten. Vil ikke love at gebyrer forsvinder Told & Skat erkender, at det kan være vanskeligt at forklare, hvorfor der er moms på nogle betalingsgebyrer og ikke på andre. Told & Skat overvejer derfor at ændre reglerne, men vil ikke love, at al moms på betalingsgebyrer forsvinder. Andre betalingskort som Eurocard, Mastercard eller Diners Club har moms på gebyret, uanset om man handler på nettet eller ej. Antallet af indkøb med dankort via internettet er ifølge tal fra PBS fortsat stigende. Det skyldes ikke mindst, at mange teleselskaber sælger taletid via nettet. Det er ikke klart, hvor meget statskassen tjener på moms på gebyr på betaling.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Sexscenerne med hans kone vakte opstand. Og det er langtfra den eneste skandale
-
Hvis vi får den regering, der lige nu er på tegnebrættet, får vi nok tre, ikke to, oppositioner
-
Du slipper ikke serien om de uopsigtsvækkende personer, før den er forbi
-
Morten Messerschmidt: »Virkeligheden er jo, at blå blok tabte valget«
-
De to håndværkere kan næsten ikke overskue, at strækningen er lukket for trafik: »Det her er fuldstændig vanvittigt«
-
Trump til Kongressen: 'Fjendtligheder' mod Iran er nu afsluttet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Den 27-årige mand talte med sin mor i telefonen, da hun pludselig råber: »Bjørn! Bjørn!« Så blev forbindelsen afbrudt
Debatindlæg af Morten Jarlbæk Pedersen




























