Forleden var der translokation på mit nu forhenværende gymnasium. Alle havde taget deres fineste kjoler og skjorter på. I hjørnerne stod forældrene og tudede sporadisk over, at deres små basser nu var blevet studenter.
Man kan vel kalde det en slags livestreaming af den pral af vores karakterer, der er foregået på vores forældres facebookprofiler de sidste uger. Med stolte forældre parat bag kameralinserne skete der ting og sager på scenen. Der blev holdt store skåltaler om livet, sunget flerstemmige salmer om, at »lykken fra glemte gruber nu klinger af unge struber«.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
