»Næsten lige meget hvor jeg rejser i verden, skal jeg altid hilse på Æbelø, når jeg er hjemme. Det er mit særlige helle, en fryd for øjet, hamrende smuk natur og en fuldstændig magisk atmosfære.
Øen er ubeboet, og gæster må ikke overnatte. Alle de træer, der vælter, lader man ligge. Derfor får naturen lov til at repræsentere en tidskapsel af gamle danske skove. Der er dådyr, muflonvæddere, en havørn, der yngler derude, og uanede mængder fossiler, ramsløg og havørreder. Når jeg sidder på de høje skrænter og spejder, kommer marsvinene helt tæt på kysten. For mig repræsenterer øen noget af det bedste danske natur, vi har.
Det tager fire timer at gå frem og tilbage. Først vader man gennem havvandet for at komme ud til den første ø, hvor lærkerne altid synger. Derfra går man på en lang smal sandtange med vand på begge sider, indtil Æbeløs fantastiske skrænter rejser sig i horisonten. For mig er det kun et plus, at det er lidt svært at komme dertil. Det er ikke en skovtur, hvor man bare parkerer bilen, men et mikroeventyr. Jeg får lov til at forholde mig til naturens elementer, der kræver, at jeg er forberedt, har udstyr med og tager bestik af vejret.
Eventyr er enormt vigtigt for mig. Jeg vil gerne langt ud – også der, hvor det er svært at komme. Hvor det kræver nogle særlige kompetencer.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind