Endnu en dag, endnu en iPad-killer kunne være mantraet, men computer-tablets er kommet for at blive og sælge.
I går fremviste en af Apples største konkurrenter - canadiske RIM - deres bud på en tablet og iPad-dræber.
'Playbook' er ikke kun en nyhed, fordi den i lighed med alle andre tablet-producenter som Samsung, HP og Dell går efter Apple.
Playbook er interessant, fordi firmaet RIM også udvikler Blackberry-smartphones, hvilke stadig fører rent salgsmæssigt i USA i forhold til Apples iPhone, da Blackberry særligt sælges til forretningsfolk med mere professionelt brug. Kort sagt: Playbook kan blive den største direkte konkurrent til Apples iPad.
Derudover kan den også håndtere Flash-indhold på internettet, hvilket har været blandt de største kritikpunkter ved Apples iPad sidens dens lancering i april måned.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind