Det franskejede webmedie DxOMark har gjort det til deres speciale at teste kvaliteten af kameralinser, digitalkameraer og de kameraer, der sidder i smartphones. Da Samsungs Galaxy S10+ blev lanceret for blot få uger siden, lagde den sig ind på en delt førsteplads sammen med Huaweis to flagskibstelefoner, P20 Pro og Mate 20 Pro. Men nu er alle tre blevet skubbet et ekstra hak ned på listen.
Ny på førstepladsen er i stedet Huaweis nyeste topmodel, P30 Pro, der sammen med resten af P30-serien blev præsenteret for det øvrige verdenspublikum i Paris tirsdag eftermiddag. Huawei starter dermed sit smartphone-år med opbakning til deres strategi om at satse på kameraerne som det vigtigste element i deres telefoner.
Det kommer efter en omblæst periode for firmaet, hvor deres økonomidirektør blev arresteret i Canada, mistænkt for medvirken til industrispionage, og hvor firmaer i adskillige lande, inklusive Danmark, droppede Huawei som leverandør af netværksudstyr til bl.a. det kommende 5G-mobilnetværk.
Når man kigger på P30-seriens specifikationer, er der ingen tvivl om at Huawei forsøger at skubbe til grænserne for, hvor gode billeder, du kan tage med en smartphone. Der sidder fire kameraer bagpå topmodellen P30 Pro i en konfiguration, der også kan findes i andre smartphones, som f.eks. Samsungs S10+.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Læs artiklen nu, og få Politiken i 30 dage
Få adgang til hele Politikens digitale univers nu for kun 1 kr.
Læs videre nuEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her