Det skal ikke længere være ulovligt at give naboen nogle tomatfrø i bytte for en håndfuld chilifrø. Fødevareminister Dan Jørgensen (S) vil have ændret den danske frølovgivning, som forbyder private at udveksle grønsagsfrø uden bureaukrati og omkostninger.
»Haveejere skal ikke opleve at blive kriminaliseret, fordi de bytter 10 tomatfrø for fem blomsterfrø eller sælger nogle frø på hobbyplan. Derfor har jeg nu bedt NaturErhvervstyrelsen om at ændre reglerne hurtigt, så danskerne med god samvittighed kan bytte og sælge frø på hobbyplan. Når det er muligt i England og Sverige, så skal det selvfølgelig også være lovligt i Danmark«, siger Dan Jørgensen.
Frø- og haveentusiaster er i disse dage oprørte over den danske lovgivning om grønsagsfrø, som netop er blevet fornyet.
»Jeg er kriminel. Jeg vil til en hver tid påberåbe mig min ret til at så mine egne frø og dele dem frit med alle andre«, skriver flere frøentusiaster på Facebook. Der er også startet en underskriftsindsamling, der opfordrer lovgiverne til at skelne mellem kommercielle og ikke-kommercielle frøinteresser og gøre det lovligt at bytte grønsagsfrø.
Privatpersoner, iværksættere og hobbyvirksomheder er underlagt den samme lovgivning som den kommercielle frøindustri. For frøbranchen handler loven bl.a. om at sikre kvalitet og ensartethed og beskytte firmaer, som har brugt ressourcer på at udvikle nye sorter.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind