Der findes ingen danskere, hvor så mange har forsøgt sig med analsex på et eller andet tidspunkt i livet som blandt de 35-44-årige danskere.
Der findes heller ingen, hvor så mange har set porno.
Og der findes ingen mænd, hvor så mange har betalt for sex som blandt de 35-44 årige, selvom mænd i 60’eren eksempelvis har haft mange flere år til at få pungen op af lommen, hvis købesex var deres lyst.
Det viser resultaterne fra Projekt Sexus, som Statens Serum Institut og Aalborg Universitet står bag.
62.675 danskere har svaret på i gennemsnit 180 sexspørgsmål, og det har resulteret i en 765 sider lang rapport ’Sex i Danmark’, som netop er offentliggjort.
Politiken har udvalgt 30 af spørgsmålene fra undersøgelsen om danskerens sexliv og vaner, så den enkelte kan finde sin egen alderskategori og se, hvordan man adskiller sig fra de jævnaldrende, ligesom det er muligt at gå på opdagelsen i forældres, bedsteforældres, børns og børnebørns sexvaner.
Du kan på alle spørgsmål trykke på pilen til højre for at se, hvordan din aldersgruppe ligger i forhold til resten af den danske befolkning.
Prøv Politiken i 30 dage for kun 1 kr.
Få adgang til Politikens digitale univers, og læs artikler, lyt til podcasts og løs krydsord.
Prøv Politiken nuEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind her