Det vakte opsigt, da Kongehuset lørdag meddelte, at prins Joachim fredag aften var blevet hasteopereret for en blodprop i hjernen på Universitetshospitalet i den franske by Toulouse. Men faktisk er blodpropper og blødninger i hjernen ikke et sjældent fænomen blandt danskere. Omkring 12.000 rammes årligt. Selv om folk i alle aldersgrupper rammes – som den 51-årige prins er et bevis på – sker det især hos de ældre.
Direktør for Hjernesagen, en privat, landsdækkende forening for mennesker ramt af blodprop eller blødning i hjernen og deres pårørende, Birgitte Hysse Forchhammer, siger:
»Jo ældre man er, desto større risiko er der for at få strokes, som er den samlede betegnelse for blodpropper i hjerne og hjerneblødninger. Det hænger sammen med risikoen for at fejle noget andet, som eksempelvis forhøjet blodtryk, er større«.
Hun forklarer, at symptomerne er meget ens for blodpropper og blødninger i hjernen. Omkring 85 procent af alle strokes skyldes blodpropper, og kun 15 procent skyldes hjerneblødning.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Prøv Politiken i 30 dage for kun 1 kr.
Få adgang til hele Politikens digitale univers, og læs artikler, lyt til podcasts og løs krydsord.
Prøv Politiken nuEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind her