Byrettens afgørelse i sagen om de 250 anholdte demonstranter er samtidig dumpekarakter til politiets indsats under COP 15 klimakonferencen.
Det mener to af advokaterne for de klagere, som blev administrativt frihedsberøvet uden at have gjort noget ulovligt, og som derfor nu skal have udbetalt godtgørelse.
»Hidtil har vi kun hørt politiet bedømme sig selv. Men den reelle karakterbog er udstedt i dag. Og der er givet dumpekarakter«, mener den ene af advokaterne Knud Foldschack.
De to advokater var synligt lettet og overrasket, efter at byretten gav medhold til samtlige klagere fra alle demonstrationer i forbindelse med klimakonferencen.
LÆS ARTIKEL
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind