Ild i hæk kostede ham et dansk pas
Ukrudtsbrænderen satte ild til ligusterhækken. Det kostede Nasim Mashir en bøde på 3.000 kroner – og et afslag på dansk statsborgerskab.
Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.
Spørgeskema om automatisk oplæsning
Foto:
Finn Frandsen
Gerningsstedet. Nasim Mashir fik asyl i Danmark for 14 år siden efter sammen med sin familie at være flygtet fra Taleban. Han opfylder alle betingelser for et dansk statsborgerskab, men er blevet afvist, efter at han fik en bøde på 3.000 kroner for ved et uheld at sætte ild til sin hæk med sin ukrudtsbrænder.