I flere år var uddannelsesinstitutioner næsten lukket land for Dansk Folkeparti og deres ungdomsparti DFU.
Plakater og flyers blev revet ned med det samme, og det var sjældent, at partiet, der har en kritisk tilgang til indvandring, kunne sende unge ud for at debattere.
Men de dage er for længst forbi for DF og deres ungdomsparti. DFU oplever for fjerde år i træk en medlemsfremgang, der har givet dem cirka 100 nye medlemmer hvert år. Også for 2014 regner de med 100 nye medlemmer, så organisationen rummer cirka 650 unge.
»For 10-15 år siden advarede mange lærere og undervisere om DF og kaldte det for farligt. Men i dag er det sådan set et parti på lige fod med alle andre, og det synes jeg er enormt positivt«, siger Peter Kofoed, medlem af hovedbestyrelsen i DFU.
Selv om han anerkender, at der stadig er enkelte uddannelsessteder på eksempelvis Nørrebro, hvor DFU har det svært, så fortæller han, at ungdomsorganisationen i øjeblikket høster nye medlemmer, næsten hver gang de har været ude på skolerne for at debattere.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Læs artiklen nu, og få Politiken i 30 dage
Få adgang til hele Politikens digitale univers nu for kun 1 kr.
Læs videre nuEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her