Skoleledere: De ældste skoleelever lumrer for meget indendøre
To ud af tre skoleledere svarer i en rundspørge, at de gerne så, at eleverne på de ældste klassetrin kom mere ud. Samtidig svarer 70 procent af skolelederne på skoler med udskolingsklasser, at de ingen regler har for, hvor meget elever i 7., 8. og 9. klasse skal være udenfor.
Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.
Spørgeskema om automatisk oplæsning
Foto:
Finn Frandsen
frikvarter. Elever fra 8. U. på Peder Lykkes Skolen på Amager har frikvarter. I pausen holder de sig indendøre. Fordi de kan.