På H.C. Andersen Skolen i Vollsmose i Odense vil skoleleder Anna Vadgaard ikke kalde det en udfordring, at en stor del af eleverne kommer fra meget ressourcesvage hjem:
»Vi har bare en anden kompleksitet i opgaveløsningen«, som hun siger.
»Selvfølgelig kan vi mærke forskel, i forhold til hvor meget forældreevne der er, men det er vores fornemmeste opgave at kompensere for det og differentiere i forhold til eleverne og forældrenes behov«, fortsætter hun.
Som Politiken skriver i dag, er der sket en øget polarisering mellem landets skoler. Antallet af 'eliteskoler' er mere end fordoblet på otte år, og i samme periode er der ligeledes sket en stigning i antallet af såkaldte underklasseskoler, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
H.C. Andersen Skolen i Vollsmose er en af dem, der kategoriseres som underklasseskoler. På skolen gør de meget for at imødekomme eleverne og forældrenes forskellige behov, forklarer Anna Vadgaard.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Deltag i debatten nu
Det koster kun 1 kr. at få fuld adgang til Politiken, hvor du kan læse artikler, lytte til podcasts og løse krydsord.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind her