Den danske beslutning om at lukke for al produktion af olie og gas i Nordsøen i 2050 kan få betydning langt ud over landets grænser, fordi den lægger pres på andre olieproducerende lande. Det vurderer flere eksperter, der arbejder med olieindustrien og den grønne omstilling.
Danmark er i international sammenhæng kun en mellemstor producent af olie og gas, men landet er dog den største producent i EU og globalt den hidtil største, der har sat en slutdato for produktion af fossile brændsler. Indtil nu har kun perifere producenter som Frankrig, Irland og New Zealand taget tilsvarende beslutninger.
»Det her er et meget vigtigt skridt. Lige nu strømmer det ind med lande, der forpligter sig til at gå i nul med drivhusgasudslip i 2050 – lande, der står for godt halvdelen af det globale udslip – men de lande, der producerer energien, har været bemærkelsesværdigt stille«, siger Niklas Höhne, der er direktør for tænketanken New Climate Institute i Köln og bagmand til et af verdens vigtigste analyseredskaber for klima, Climate Action Tracker.
»Så der er virkelig brug for frontløbere, der kan flytte debatten. Det her kan starte en bølge«, tilføjer han.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind