Pludselig gik formandsvalget fra at handle om to mænd til at have en kvinde som dark horse
Hun er 43 år og er lokalpolitiker i Roskilde. Når ’elefanterne’ Messerschmidt og Henriksen har trampet græsset ned op til formandsvalget på søndag i DF, kan det godt være Merete Dea Larsen, der står tilbage med det bedste udsyn. Fri af personfnidder og med evnen til at samle tropperne.
Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.
Spørgeskema om automatisk oplæsningFormandskandidat Merete Dea Larsen ankommer til TV-debat om formandsposten i Dansk Folkeparti, i København søndag den 16. januar 2022. De fire kandidater til formandsposten er Morten Messerschmidt, Martin Henriksen, Merete Dea Larsen og Erik Høgh-Sørensen, mødes til den eneste debat før kampvalget om formandsposten afgøres på et årsmøde i Herning.. (Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix)