Genvalgt. Skatteminister Peter Christensen så velfornøjet ud i går, selv om Venstre måtte aflevere regeringsmagten.
Foto: Miriam Dalsgaard

Genvalgt. Skatteminister Peter Christensen så velfornøjet ud i går, selv om Venstre måtte aflevere regeringsmagten.

Politik

Her er hele det nye Folketing

Så er alle personlige stemmer talt op.

Politik

Millioner af personlige stemmer er blevet talt op.

Det fører til følgende liste over de 179 medlemmer af det nye Folketing:

SOCIALDEMOKRATERNE - 44 mandater:

  • Jeppe Kofod, Bornholm
  • Orla Hav, Nordjylland
  • Bjarne Lausten, Nordjylland
  • Flemming Møller Mortensen, Nordjylland
  • Rasmus Prehn, Nordjylland
  • Simon Kollerup, Nordjylland
  • Ane Halsboe Larsen, Nordjylland
  • Nikolai Wammen, Østjylland
  • Henrik Dam Kristensen, Østjylland
  • Maja Pandura, Østjylland
  • Kirsten Brosbøl, Østjylland
  • Leif Lahn Jensen, Østjylland
  • Jens Joel Nielsen, Østjylland
  • Mogens Jensen, Vestjylland.
  • Thomas Jensen, Vestjylland.
  • Anette Lind, Vestjylland.
  • Karin Gaardsted, Vestjylland.
  • Jacob Bjerregaard, Sydjylland
  • Bjarne Corydon, Sydjylland
  • Troels Ravn, Sydjylland
  • Benny Engelbrecht, Sydjylland
  • Karen Klint, Sydjylland
  • Pernille Rosenkrantz-Theil, Fyn
  • Carsten Hansen, Fyn
  • Trine Bramsen, Fyn
  • Jan Johansen, Fyn
  • Julie Skovsby, Fyn
  • Nick Hækkerup, Nordsjælland
  • Christine Antorini, Nordsjælland
  • Mette Frederiksen, Københavns Omegn
  • Mogens Lykketoft, Københavns Omegn
  • Morten Bødskov, Københavns Omegn
  • Sophie Hæstorp Andersen, Københavns Omegn
  • Helle Thorning-Schmidt, København
  • Henrik Sass-Larsen, Sjælland
  • Magnus Heunicke, Sjælland
  • Lennart Damsbo-Andersen, Sjælland
  • Ole Hækkerup, Sjælland
  • Mette Gjerskov, Sjælland
  • John Dyrby Paulsen, Sjælland
  • Rasmus Horn Langhoff, Sjælland
  • Karen Hækkerup, København
  • Mette Reismann, København
  • Torben Hansen, Østjylland

RADIKALE - 17 mandater:

  • Morten Østergaard, Østjylland
  • Liv Holm Andersen, Østjylland
  • Jeppe Mikkelsen, Østjylland
  • Marianne Jelved, Nordjylland
  • Andreas Steenberg, Vestjylland
  • Lotte Rod, Sydjylland
  • Marlene B. Lorentzen, Sydjylland.
  • Camilla Hersom, Fyn
  • Margrethe Vestager, Nordsjælland
  • Rasmus Helveg Pedersen, Sjælland
  • Zenia Stampe, Sjælland
  • Sofie Carsten Nielsen, Københavns Omegn
  • Nadeem Farooq, Københavns Omegn
  • Manu Sareen, København
  • Lone Loklindt, København
  • Uffe Elbæk, København
  • Christian Friis Bach, Nordsjælland

KONSERVATIVE - 8 mandater:

  • Tom Benhke, Østjylland
  • Lene Espersen, Nordjylland
  • Mike Legarth, Sydjylland
  • Mai Henriksen, Fyn
  • Lars Barfoed, Nordsjælland
  • Benedikte Kiær, Københavns Omegn
  • Brian Mikkelsen, Sjælland
  • Per Stig Møller, København

SF - 16 mandater:

  • Johas Dahl, Østjylland
  • Eigil Andersen, Østjylland
  • Pernille Vigsø Bagge, Nordjylland
  • Lisbeth Bech Poulsen, Nordjylland
  • Steen Gade, SF, Vestjylland.
  • Karina Lorentzen Dehnhardt, Sydjylland
  • Jesper Petersen, Sydjylland
  • Anne Baastrup, Fyn
  • Annette Vilhelmsen, Fyn
  • Pia Olsen Dyhr, Nordsjælland
  • Holger K. Nielsen, Københavns Omegn
  • Villy Søvndal, København
  • Ida Auken, København
  • Özlem Sara Cecik, København
  • Ole Sohn, Sjælland
  • Astrid Krag, Sjælland

LIBERAL ALLIANCE - 9 mandater:

  • Ole Birk Olesen, Østjylland
  • Thyra Frank, Nordjylland
  • Leif Mikkelsen, Vestjylland.
  • Mette Bock, Sydjylland
  • Merete Riisager, Fyn
  • Anders Samuelsen, Nordsjælland
  • Joachim B. Olsen, Københavns Omegn
  • Villum Christensen, Sjælland
  • Simon Emil Ammitzbøll, København

DANSK FOLKEPARTI - 22 mandater:

Annonce

Artiklen fortsætter efter annoncen

Annonce

  • Kim Christiansen, Østjylland
  • Hans Kristian Skibby, Østjylland
  • Mette Hjerminf Dencker, Østjylland
  • Bent Bøgsted, Nordjylland
  • Morten Marinus Jørgensen, Nordjylland
  • Christian Langballe, Dansk Folkeparti, Vestjylland.
  • Dennis Flydtkjær, Dansk Folkeparti, Vestjylland.
  • Karina Adsbøl, Sydjylland
  • Kristian Thulesen Dahl, Sydjylland
  • Marie Krarup, Sydjylland
  • Jørn Dohrmann, Sydjylland
  • Jens Henrik Thulesen Dahl, Fyn
  • Alex Ahrendtsen, Fyn
  • Pia Kjærsgaard, Sjælland
  • René Christenen, Sjælland
  • Karin Nødgaard, Sjælland
  • Liselott Blixt, Sjælland
  • Søren Espersen, Københavns Omegn
  • Mikkel Dencker, Københavns Omegn
  • Peter Skaarup, København
  • Martin Henriksen, København
  • Pia Adelsten, Nordsjælland

VENSTRE - 47 mandater:

  • Lykke Friis, Østjylland
  • Michael Aastrup Jensen, Østjylland
  • Troels Lund Poulsen, Østjylland
  • Kim Andersen, Østjylland
  • Karen Jespersen, Østjylland
  • Anne-Mette Winther Christiansen, Østjylland
  • Fatma Øktem, Østjylland
  • Karsten Lauritzen, Nordjylland
  • Tina Nedergaard, Nordjylland
  • Birgitte Josefsen, Nordjylland
  • Preben Bang Hansen, Nordjylland
  • Torsten Schack Pedersen, Nordjylland
  • Kristian Jensen, Vestjylland.
  • Inger Støjbjerg, Vestjylland.
  • Esben Lunde Larsen, Vestjylland.
  • Kristian Pihl Lorentzen, Vestjylland.
  • Mads Rørvig, Vestjylland.
  • Thomas Danielsen, Vestjylland.
  • Ulla Tørnæs, Sydjylland
  • Hans Chr. Schmidt, Sydjylland
  • Ellen Trane Nørby, Sydjylland
  • Hans Chr. Thoning, Sydjylland
  • Peter Christensen, Sydjylland
  • Anni H. Matthiesen, Sydjylland
  • Eva Kjer Hansen, Sydjylland
  • Lars Chr. Lilleholt, Fyn
  • Erling Bonnesen, Fyn
  • Jakob Ellemann-Jensen, Fyn
  • Jane Heitmann, Fyn
  • Peter Juel Jensen, Bornholm
  • Lars Løkke Rasmussen, Nordsjælland
  • Karen Ellemann, Københavns Omegn
  • Gitte Lillelund Bech, Københavns Omegn
  • Eyvind Vesselbo, Københavns Omegn
  • Bertel Haarder, Sjælland
  • Jacob Jensen, Sjælland
  • Henrik Høegh, Sjælland
  • Karsten Nonbo, Sjælland
  • Louise Schack Elholm, Sjælland
  • Flemming Damgaard Larsen, Sjælland
  • Birthe Rønn Hornbech, Sjælland
  • Søren Pind, København
  • Jan E. Jørgensen, København
  • Martin Geertsen, København
  • Sophie Løhde, Nordsjælland
  • Claus Hjort Frederiksen, Nordsjælland
  • Hans Andersen, Nordsjælland

ENHEDSLISTEN - 12 mandater:

  • Per Clausen, Østjylland
  • Stine Brix, Nordjylland
  • Lars Dohn, Vestjylland.
  • Henning Hyllested, Sydjylland
  • Pernille Skipper, Fyn
  • Johanne Schmidt-Nielsen, København
  • Jørgen Arbo-Bæhr, Nordsjælland
  • Frank Aaen, Københavns Omegn
  • Christian Juel, Sjælland
  • Nikolaj Barslund Villumsen, Sjælland
  • Rosa Lund, København
  • Finn Sørensen, København

GRØNLAND:

  • Sara Olsvig, IA
  • Doris Jakobsen, Siumut

FÆRØERNE - 2 mandater:

Artiklen fortsætter efter annoncen

Annonce

  • Edmund Jensen, Sambandspartiets
  • Sjúrdur Skaale, Socialdemokraterne

Kilder: Danmarks Statistik og sermitsiaq.ag.

Redaktionen anbefaler:

Læs mere:

Annonce

Annonce

For abonnenter

Annonce

Forsiden

Annonce