Bekymring over blandt andet længere skoledage som følge af folkeskolereformen får i det kommende skoleår interessen for private skoler til at stige.
Det fremgår af en rundspørge blandt 200 private grundskoler lavet af analysevirksomheden Bureau 2000 i samarbejde med Politiken. 44 pct. af de deltagende private grundskoler svarer, at de næste skoleår forventer flere elever end tidligere. 55 pct. forventer et uændret elevtal, og ganske få forventer nedgang i elevtallet.
»Jeg har forespørgsler fra forældre, der overvejer skoleskift, fordi de er bekymrede over udviklingen i folkeskolen. For hvad betyder det for en lille purk på seks år at have en lang skoledag?«, siger Henriette Haar Mønsted, skoleleder på Himmerlands Friskole, og understreger, at hun ikke er ude på at tale folkeskolen ned.
»Vi er ikke bedre end folkeskolen, men vi er anderledes«.
Af de i alt omkring 670.000 børn i 0. til 9. klasse går lidt over hver sjette elev på en fri grundskole. Af den grund var et af målene med reformen at sætte en prop i elevstrømmen til de private skoler. Men det ser ikke ud til at blive indfriet første år.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind