Politiken lancerer nyt historiemagasinLæs mere

Storfavorit. Thomas Vinterbergs 'Jagten' vinder hele syv af filmpriserne til aftenens Robert-uddeling.
Foto: Per Arnesen/NORDISK FILM/ZENTROPA

Storfavorit. Thomas Vinterbergs 'Jagten' vinder hele syv af filmpriserne til aftenens Robert-uddeling.

Film og tv

Fakta: Se alle årets 29 Robert-vindere

I aftes blev Robert-prisen uddelt for 30. gang.

Film og tv

Thomas Vinterbergs 'Jagten' var den film, der til aftenens Robert-uddeling løb med flest priser. Filmen var nomineret i 14 kategorier, og endte med at løbe med i alt syv statuetter.

Imens blev 'Kvinden i buret' totalt forbigået, ligesom 'Borgen' blev kåret af Danmarks Film Akademi som den bedste tv-serie.

Her kan du se alle vinderne i de 29 kategorier.

Årets danske spillefilm

  • 'Jagten'
  • 'Kvinden i buret'
  • 'Nordvest'
  • 'Sorg og glæde'
  • 'Spies & Glistrup'

Årets børne- og ungdomsfilm

  • 'Antboy'
  • 'MGP Missionen'
  • 'Nordvest'
  • 'Olsen Banden på dybt vand'
  • 'Otto er et Næsehorn'

Årets instruktør

  • Michael Noer - 'Nordvest'
  • Mikkel Nørgaard - 'Kvinden i buret'
  • Nicolas Winding Refn - 'Only God Forgives'
  • Nils Malmros - 'Sorg og glæde'
  • Thomas Vinterberg – 'Jagten'

Årets manuskript

  • Nikolaj Arcel – Kvinden i buret
  • Nils Malmros og John Mogensen – 'Sorg og glæde'
  • Rasmus Heisterberg og Michael Noer – 'Nordvest'
  • Simon Pasternak og Christoffer Boe – 'Spies & Glistrup'
  • Thomas Vinterberg og Tobias Lindholm - 'Jagten'

Årets mandlige hovedrolle

  • Gustav Dyekjær Giese – 'Nordvest'
  • Jakob Cedergren - 'Sorg og glæde'
  • Mads Mikkelsen – 'Jagten'
  • Nikolaj Lie Kaas - 'Kvinden i buret'
  • Pilou Asbæk - 'Spies & Glistrup'

Årets kvindelige hovedrolle

  • Helle Fagralid - 'Sorg og glæde'
  • Kristin Scott Thomas - 'Only God Forgives'
  • Lene Maria Christensen – 'Nordvest'
  • Sofie Gråbøl - 'I lossens time'
  • Sonja Richter - 'Kvinden i buret'

Årets mandlige birolle

  • Fares Fares - 'Kvinden i buret'
  • Nicolas Bro – 'Sorg og glæde'
  • Nicolas Bro – 'Spies & Glistrup'
  • Oscar Dyekjær Giese – 'Nordvest'
  • Thomas Bo Larsen – 'Jagten'

Årets kvindelige birolle

  • Anne Louise Hassing – 'Jagten'
  • Ida Dwinger – 'Sorg og Glæde'
  • Signe Egholm Olsen – 'I lossens time'
  • Susse Wold – 'Jagten'
  • Trine Pallesen – 'Spies & Glistrup'

Årets scenograf

  • Beth Mickle - 'Only God Forgives'
  • Rasmus Thjellesen - 'Kvinden i buret'
  • Thomas Greve - 'Spies & Glistrup'
  • Torben Stig Nielsen – 'Jagten'
  • Trine Padmo Olsen – 'Nordvest'

Årets fotograf

  • Charlotte Bruus Christensen – 'Jagten'
  • Eric Kress - 'Kvinden i buret'
  • Larry Smith - 'Only God Forgives'
  • Magnus Nordenhof Jønck – 'Nordvest'
  • Manuel Alberto Claro - 'Spies & Glistrup'

Årets kostumier

  • Anne-Dorte Fischer - 'Sorg og glæde'
  • Louize Nissen – 'Antboy'
  • Manon Rasmussen – 'Jagten'
  • Manon Rasmussen - 'Spies & Glistrup'
  • Stine Thanning - 'Kvinden i buret'

Årets sminkør

  • Bjørg Serup – 'Antboy'
  • Bjørg Serup – 'Jagten'
  • Kirsten Zäschke - 'Sorg og glæde'
  • Tina Helmark - 'Kvinden i buret'
  • Thomas Foldberg, Morten Jacobsen og Lone Budstrup Knudsen - 'Spies & Glistrup'

Årets klipper

  • Adam Nielsen – 'Nordvest'
  • Anne Østerud og Janus Billeskov Jansen – 'Jagten'
  • Birger Møller Jensen - 'Sorg og glæde'
  • Morten Egholm og Martin Schade - 'Kvinden i buret'
  • Peter Brandt - 'Spies & Glistrup'

Årets sounddesigner

  • Hans Møller- 'Kvinden i buret'
  • Kristian Selin Eidnes Andersen - 'Only God Forgives'
  • Kristian Selin Eidnes Andersen og Thomas Jæger – 'Jagten'
  • Morten Green - 'Spies & Glistrup'
  • Rasmus Winther Jensen og Kasper Janus Rasmussen – 'Nordvest'

Årets score

  • Cliff Martinez - 'Only God Forgives'
  • Johan Söderkvist - 'Kvinden i buret'
  • Jonas Struck - 'Spies & Glistrup'
  • Nikolaj Egelund – 'Jagten'
  • Peter Peter – 'Antboy'

Årets visuelle effekter

  • Hummer Høhmark, Rikke Gjerlev Hansen, Thomas Øhlenschlæger og Jeppe Nygaard Christensen – 'Antboy'
  • Ivan Kondrup Jensen, Jeppe Nygaard Christensen og Rikke Hovgaard Jørgensen - 'Kvinden i buret'
  • Jeppe Bingestam og Toke Blicher Møller - 'Spies & Glistrup'
  • Mads Hagbarth Lund, Sune Fogtmann og Jacob Bang Clemmensen - 'Alle for to'
  • Martin Madsen – 'Skytten'

Årets korte fiktion/animation

Annonce

Artiklen fortsætter efter annoncen

Annonce

  • '2 Piger 1 Kage'
  • '9 Meter'
  • 'Exit Neverland'
  • 'Goutte D’Or'

Årets lange fiktion/animation

  • 'En maler'
  • 'Nomansland'
  • 'Spidse albuer, blødende knæ'
  • 'Ud, Spring Over, Ind'
  • 'Weekendfar'

Årets korte dokumentarfilm

  • 'Drengelejren'
  • 'Mamma Är Gud'
  • 'Sne'
  • 'Tal R: The Virgin'
  • 'Velsignet Være Dette Sted'

Årets dokumentarfilm

  • 'Ai WeiWei the Fake Case'
  • 'Drømmen om en Familie'
  • 'Ekspeditionen til Verdens Ende'
  • 'Pine Ridge'
  • 'Sepideh – Drømmen om Stjernerne'

Årets korte tv-serie

  • 'Kødkataloget'
  • 'Pendlerkids II'
  • 'Rytteriet II'
  • 'Sjit Happens'
  • 'Tomgang'

Årets danske tv-serie

  • 'Borgen III'
  • 'Broen II'
  • 'Rita' (sæson 2)

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie

  • Birgitte Hjort Sørensen – 'Borgen III'
  • Iben Hjejle - 'Dicte'
  • Lisa Dankyi-Appah Thomsen – 'Pendlerkids II'
  • Mille Dinesen – 'Rita Sæson 2'
  • Sofia Helin – 'Broen II'

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

  • Carsten Bjørnlund – 'Rita Sæson 2'
  • Igor Svideniouk Egholm - 'Hemmeligheden'
  • Kim Bodnia – 'Broen II'
  • Lars Brygmann - 'Dicte'
  • Søren Malling – 'Borgen III'

Årets kvindelige birolle - tv-serie

  • Camilla Bendix – 'Broen II'
  • Lene Maria Christensen - 'Dicte'
  • Lise Baastrup – 'Rita' (Sæson 2)
  • Rikke Louise Andersson - 'Kødkataloget'
  • Tina Gylling Mortensen - 'Tomgang'

Årets mandlige birolle - tv-serie

  • Christian Tafdrup - 'Borgen III'
  • Dar Salim - 'Dicte'
  • Lars Ranthe - 'Dicte'
  • Rune Klan - 'Tomgang'
  • Tommy Kenter - 'Rita' (Sæson 2)

Årets amerikanske film

Artiklen fortsætter efter annoncen

Annonce

  • 'Captain Phillips'
  • 'Before Midnight'
  • 'Django Unchained'
  • 'Gravity'
  • 'Silver Linings Playbook'

Årets ikke-amerikanske film

  • 'Adèles Liv'
  • 'Den Store Skønhed'
  • 'Philomena'
  • 'Rush'
  • 'Smagen af Rust og Ben'

YouSee Publikumsprisen

  • 'Alle For To' (vinder i kategorien 'Komedie')
  • 'Antboy'
  • 'Det Grå Guld'
  • 'I Lossens Time'
  • 'Jagten' (vinder i kategorien 'Drama')
  • 'Kvinden i Buret'
  • 'MGP Missionen'
  • 'Min Søsters Børn i Afrika'
  • 'Nordvest'
  • 'Olsen Banden på dybt vand'
  • 'Only God Forgives'
  • 'Otto er et Næsehorn'
  • 'Skytten'
  • 'Sorg og Glæde'
  • 'Spies & Glistrup'
  • 'Tarok'

Redaktionen anbefaler:

Læs mere:

Annonce

Annonce

For abonnenter

Annonce

Forsiden

Annonce