Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.
Spørgeskema om automatisk oplæsningSøndagens storm har ikke blot skabt travlhed hos Falck, også landets forsikringsselskaber har travlt. Det kan mærkes på de enkelte selskabers telefonlinjer, der har en ikke ubetydelig ventetid.
En rundringning til til et par af forsikringssselskaberne, som tjek.dk har foretaget, viser, at man skal væbne sig med tålmodighed, hvis man skal anmelde en storm-skade i dag.
Værst ser det ud, hvis man er kunde hos Tryg forsikring. Ved en opringning klokken lidt i ti i formiddag lød beskeden »du er numer 200 i køen«.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind