Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon

Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Læs nu
Du har ingen artikler på din læseliste

Næste:
Næste:
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste
TOBIAS SELNÆS MARKUSSEN (arkiv)
Foto: TOBIAS SELNÆS MARKUSSEN (arkiv)

2009. Svømmeren Rikke Møller Pedersen er syv år efter kåringen europamester, verdensmester og olympisk bronzevinder.

Årets fund
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

Top-10 siden 1929

Den alsidige atletikudøver Willy Rasmussen blev det første Årets Fund tilbage i 1929.

Årets fund
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

Årets Fund gennem tiderne


2017

  • 1. Mikkel Bjerg, cykling, 50 point
  • 2. Clara Tauson, tennis, 45 point
  • 3. Christian Aakjær Lundgaard, automobil, 36 point
  • 4. Lasse Møller, håndbold, 31 point
  • 5. Thomas Kjer Olsen, motorsport, 29 point
  • 6. Mathias Christiansen, badminton, 23 point
  • 7. Emil Petersen, skydning, 21 point
  • 8. Rasmus Knudsen, kano & kajak, 20 point
  • 9. Sarah Sönnichsen, bueskydning, 14 point
  • 10. Andreas Holst Lindgreen, atletik, 4 point


2016
1. Kasper Dolberg, fodbold
2. Niklas Larsen, cykling
3. Anna Emilie Møller, atletik
4. Katrine Pedersen, karate
5. Anders Antonsen, badminton
6. U20-landsholdet (k), håndbold
7. Sophie Amanda Walløe, handicapidræt (bordtennis)
8. Mette Majbom Gravesen, kajaj
9. Ida Birkjær Petersen og Frida Sanggaard Nielsen, roning
10. Sandra Overballe Pedersen og Eugen Miu, sportsdans

2015
1. Simone Tetsche Christensen, BMX
2. Patrick Jørgensen, fægtning
3. Benjamin Lobo Vedel, atletik
4. Anders Emil Schiellerup, skiskydning
5. Nikolaj Ehlers, ishockey
6. Frederik Søgaard / Joel Eipe, badminton
7. Nicole Broch Larsen, golf
8. Lærke Berg Rasmussen / Anne Dsane Andersen, roning
9. Julie Frølund Funch, kajak
10. Søren Kragh Andersen, cykling

2014
1. Ida Marie Baad Nielsen og Marie Thusgaard Olsen, sejlsport
2. Pierre-Emile Højbjerg, fodbold
3. Casper Pedersen, cykling
4. Nanna Koerstz Madsen, golf
5. Anna Thea Madsen, badminton
6. Andreas Sargent Larsen, udspring
7. Mahdi Hassan Jallaw, boksning
8. Emil Deleuran Hansen, triatlon
9. Frida Carstensen Jersø, handicapidræt
10. Jacob Glarbjerg Larsen, basketball

2013
1. Emma Jørgensen, kajak, 47 point
2. Amalie Dideriksen, cykling, 45 point
3. U19-landsholdet (m), håndbold, 36 point
4. Emily Kirstine Pedersen, golf, 32 point
5. Kristoffer Hari, atletik, 30 point
6. Miri Thrane Ødum, orientering, 25 point
7. Daniel Steen Andersen, svømning, 18 point
8. Sarah Malykke, taekwondo, 15 point
9. Stephan Hansen, bueskydning, 9 point
10. Mikkel Michaelsen, speedway, 8 point

2012
1. Thorbjørn Olsen, golf, 50 point
2. Andreas Trajkovski, atletik, 43 point
3. Michael Jepsen Jensen, speedway, 40 point
4. U18-landsholdet (k), håndbold, 30 point
5. Jores Okore, fodbold, 29 point
6. Frederik von der Osten, fægtning, 28 point
7. Mathias Krigbaum, cykling, 22 point
8. Daniel Wagner Jørgensen, handikapidræt, 13 point
9. Viktor Bregner Bromer, svømning, 8 point
10. Rikke Quist Hansen, roning, 4 point

2011
1. Mie Ø. Nielsen , svømning, 49 point
2. Stine Nielsen, skydning, 43 point
3. Kevin Magnussen, automobilsport, 42 point
4. Mads Würtz Schmidt, cykling, 32 point
5. U19-landsholdet, håndbold (m), 28 point
6. Andreas Bube, atletik, 26 point
7. Maja Jager, Carina Christiansen og Louise Laursen, recurvehold, bueskydning, 16 point
8. U17-landsholdet (m), fodbold, 14 point
9. Nanna Skodborg Merrald, ridning, 8 point
10. Frederik Andersen, ishockey, 7 point

2010
1. Viktor Axelsen, badminton, 50 point
2. Ida Bobach, orientering, 43 point
3. Lasse Norman Hansen, cykling, 37 point
4. Jonathan Groth, bordtennis, 36 point
5. Thorbjørn Schierup, sejlsport, 30 point
6. Andreas M. Hartø, golf, 21 point
7. Rasmus Lauge Schmidt, håndbold, 17 point
8. Philip Larsen, ishockey, 16 point
9. Christian D. Eriksen, fodbold, 16 point
10. Phuc Hong Cai, judo, 7 point

2009
1. Rikke Møller Pedersen, svømning 50 point
2. Simon Kjær, fodbold 44 point
3. Christinna Pedersen, badminton 39 point
4. Janick Klausen, atletik 37 point
5. Sebastian Lander, cykling 27 p
6. Maj Lund Jepsen, vandski 25 p
7. U17-landsholdet (k), håndbold 16 p
8. Jens Vilhelmsen, roning 13 p
9. Juniorlandsholdet (m), curling 8 p
10. Torben Keller, boksning 6 p

2008
1. Morten Jørgensen, roning, 50 point
2. Rene Holten Poulsen, kajak, 44 point
3. Mikkel Bødker, ishockey, 41 point
4. Mikkel Hansen, håndbold, 35 point
5. Chris Anker Sørensen, cykling, 30 point
6. Emma Klingenberg, orientering, 25 point
7. Caroline Cecilie Nielsen, handikapidræt, 18 point
8. Jan Ø. Jørgensen, badminton, 16 point
9. Marco L. Sørensen, motorsport, 9 point
10. Morten Ørum Madsen, golf, 4 point

2007
1. 4000 m-holdet, cykling (Alex Rasmussen, Michael Mørkøv, Casper Jørgensen, Jens Erik Madsen)
2. Lars Eller, ishockey
3. Mads Glæsner, svømning
4. Frederik Brask Terkelsen, baseball, 33 point
5. EM-holdet, curling (Lene Nielsen, Camilla Jørgensen, Helle Simonsen, Maria Poulsen, Jeanne Ellegaard)
6. Niels Dall, bueskydning
7. Christian Andersen og Daniel Præst, trampolin
8. Maja Alm, orientering
9. Alberte Holm Lindberg, sejlsport,
10. Tine Møllerskov, judo

2006
1. Nicklas Bendtner, fodbold
2. Joachim Persson, badminton
3. Linda Villumsen, cykling
4. Y-landsholdet (k), håndbold
5. Michael Klitgaard, karting
6. Henrik Stephansen/Niels Henrik Stene, roning
7. Henriette Koch & Lene Sommer, sejlsport
8. Mikkel Hindersson & Kasper Sternberg Sjelle, bordtennis
9. Søren Bobach, orientering
10. Jannik Hansen, ishockey

2005
1. Daniel Agger, fodbold
2. Mie Bekker Lacota, cykling
3. Kamilla Juhl/Thomas Laybourn, badminton
4. Anders Nyblom, brydning
5. Lotte Friis, svømning
6. Emil Stæhr Simonsen, kajak
7. Linnea Ericsson, ridebanespring
8. Kenneth M.T. Nielsen, motorsport
9. Kristian Frost Olesen, squash
10. Monica Vestergaard Christiansen, golf

2004
1. Caroline Wozniacki, tennis
2. Mark O. Madsen, brydning
3. Mads Christensen, cykling
4. Andreas Helgstrand, ridning
5. Mads Andersen, roning
6. Signe Livbjerg, sejlsport
7. Bahram Lotfy, billard
8. Jeanette Ottesen, svømning
9. Louise Hauge, bueskydning
10. Thomas Bjuring, karate

2003
1. Jonas Høeg-Christensen, sejlsport
2. Anders Lund, cykling
3. Hasse Pavia Lind, bueskydning
4. Jeppe Huldahl, golf
5. Stephan Mølvig, roning
6. Peter Jensen, trampolin
7. Stephan Andersen, fodbold
8. Kenneth Bjerre, speedway
9. Peter Regin, ishockey
10. Nikolaj Bøllingtoft, karting

2002
1. Mads Rasmussen/Rasmus Qvist Hansen, roning
2. Charlotte Jacobsen, skydning
3. Speedwaylandsholdet, motorsport
4. Tina Lund, ridning
5. Julie Hjorth-Hansen, svømning
6. Nicklas Holm/Martin Leifelt, sejlsport
7. Alex Rasmussen, cykling
8. Trine Jensen, håndbold
9. Klaus Kongstad/Victoria Franova, sportsdans
10. Lasse Nielsen/Knud Kragh, kano & kajak

2001
1. Christian Poulsen, fodbold
2. Mads Vibe-Hastrup, golf
3. Thor Kristensen, roning
4. Tue Lodahl, gymnastik
5. Lisbeth Kristensen, triatlon
6. Peter Riis Andersen, cykling
7. Michael Risør, sejlsport
8. Josephine Touray, håndbold
9. Tine Rasmussen, badminton
10. Nicole Sydbøge, ju-jitsu

2000
1. Rasmus Henning, triathlon
2. Thomas Velin, ridning
3. Marie Bagger, atletik
4. Søren Madsen, roning
5. Shirwan Hasan, taekwondo
6. Christian Drejer, basketball
7. Håkan Nyblom, brydning
8. Jan Henningsen, ju-jitsu
9. Sisse Egeborg, handicapsvømning
10. Frederik Klokker, cricket

1999
1. Kristian Pless, tennis
2. Muhammed Dahmani, taekwondo
3. Henrik Rasmussen, bueskydning
4. Nicolas Kiesa, motorsport
5. Mikkel H. Kristensen, cykling
6. Joachim B. Olsen, atletik
7. Thorbjørn Sindballe, triatlon
8. Gigi Freddie-Pedersen/Blaz Bezek, sportsdans
9. Lars Paaske/Martin Lundgaard, badminton
10. Peter Hirsch, ishockey

1998
1. Louise Ørnstedt, svømning
2. Hanne Poulsen, taekwondo
3. Lars Krogh Jeppesen, håndbold
4. Peter S. Thorsen, skytte
5. Daniel Aunvig, gymnastik
6. Thomas Larsen, sejlsport
7. Jeanne Rasmussen, judo
8. Marie Botved, wakeboard
9. Kenneth Jonassen, badminton
10. Søren Hansen, golf

1997
1. Peter Rasmussen, badminton
2. Merete Møller, håndbold
3. Robert K. Andersen, atletik
4. Christina Rindom/Maria Vraa, roning
5. Jesper B. Jensen, speedway
6. Eva Dyrberg, tennis
7. Per Knudsen, bueskydning
8. Jesper Sørensen, basketball
9. Wilhelm Ernstedt, skydning
10. Thomas Jæger, billard

1996
1. Herreungdomslandsholdet, håndbold
2. Jacob Carstensen, svømning
3. Jesper Roesen, taekwondo
4. Jacob Nielsen, cykling
5. Michael Maze, bordtennis
6. Mads Vibe-Hastrup, golf
7. Torsten Tranum, kano/kajak
8. Kristian Kolby, motorsport
9. Camilla Kjeldsen, bowling
10. Claus Jørgensen, kapgang

1995
1. Mikkel Beck, fodbold
2. Sophia Skou, svømning
3. Helene Kirkegaard, badminton
4. Steen Mohr, sejlsport
5. Christina Grøndahl, orientering
6. Junior firer uden styrmand, roning
7. Rikke Rønholt, atletik
8. Marie Overbye, triathlon
9. Kvinde-u-landsholdet, håndbold
10. Torben Grimmel, skydning

1994
1. Kristine Roug, sejlsport
2. Jason Watt, automobilsport
3. Thomas Jakobsen, kano/kajak
4. Susanne Meyerhoff, skydning
5. Juniorlandsholdet, bordtennis
6. Jan Glerup, taekwondo
7. Peter Stokkebroe/Kristina Juel, dans
8. Peter Gade/ Peder Nissen, badminton
9. Michael Blaudzun, cykling
10. Jesper Cassøe, vandski

1993
1. Morten Backhausen, golf
2. Det mandlige U-landshold, håndbold
3. Tenna Nørgaard, orientering
4. Dion Nelin, billard
5. Mads Ledstrup/ Jesper Dalsten, trampolin
6. Abror Haider, taekwondo
7. Jesper Bendix/ Jacob Grønbech/ Lars Christensen, sejlsport
8. Jesper Birkhøj/ Charlotte Egestrand, dans
9. Marie Birch Overbye, triathlon
10. Thomas Rytter, fodbold

1992
1. Kenneth Carlsen, tennis
2. Martin Monrad, bordtennis
3. Triathlon kvinde-landsholdet
4. Hanne Malmberg, cykling
5. Jim Laugesen, badminton
6. Lars Christiansen, håndbold
7. Hanne Selmer/ Bettina H. Larsen, kajak
8. Torben Glud, faldskærm
9. Pernille Carlsson Pedersen, golf
10. Rama Pryce Andersen, fægtning

1991
1. Dorte O. Jensen, sejlsport
2. Michael og Martin Johansen, fodbold
3. Trine Hansen, roning
4. Kvinde U-landsholdet, håndbold
5. Mette Nørskov, svømning
6. Brian Andersen, speedway
7. Rikke Olsen, badminton
8. Jan Duvier, skydning
9. Tom Kristensen. motorsport
10. Klaus Cassøe Jacobsen, vandski

1990
1. Stig Jepsen, kano
2. Jan Bo Petersen, cykling
3. Mette Bloch Jensen, roning
4. Jan Magnussen, motorsport
5. Peter Møller, fodbold
6. Heidi Astrup, håndbold
7. Jens Werner/ Charlotte Jørgensen, dans
8. Gergely Salim, taekwondo
9. Christian Rosenstand, golf
10. Mads Larsen, boksning

1989
1.Berit Puggaard, svømning
2.Camilla Martin, badminton
3.Peter Rønholt, sejlsport
4.Peter Dall, atletik
5.Jesper Holmriis, håndbold
6.Aftab Ahmed, cricket
7.Hanne Nissen, fodbold
8.Thomas Damgård, boksning
9.Michael Nielsen, trampolin
10. Chris Terkelsen, orientering

1988
1. Mette Jacobsen, svømning
2. Thomas Stuer-Lauridsen, badminton
3. Gitte Hjortflod, cykling
4. Frederik Fetterlein, tennis
5.Bo Espensen, boksning
6.John Iversen, håndbold
7.Anders Christensen, handicapidræt
8.Anne Mette Christensen, taekwondo
9.Jens Madsen, fodbold
10. Birgitte Froberg, kano og kajak

1987
1.Kvindeungdomslandsholdet, håndbold
2.Johnny Bredahl, boksning
3.Flemming Povlsen, fodbold
4.Brian Laudrup, fodbold
5.Jens Nielsen, ishockey
6.Lars Sørensen, svømning
7.Søren Sørensen, cricket
8.Peter Aagaard Jensen, skydning
9.Søren Søndergaard, boksning
9.Susanne Munk Lauritzen, håndbold

1986
1. Stig Westergaard, sejlsport
2. Lars Warming, atletik
3. Yvonne Knudsen, kano & kajak
4. Allan Reese, fodbold
4. Søren Søndergaard, boksning
6. Ole Knudsen-Nielsen, taekwondo
7. Pernille Nedergaard, badminton
8. Peter Kjær, fodbold
9. Flemming Berthelsen, handicapidræt
9. Pia Kaiser/Jens Werner, sportsdans

1985
1. Benny Nielsen, svømning
2. Johnny Weltz, cykling
3. Poul Jacobsen, skydning
4. Christina Bostofte, badminton
5. Johnny de Lima, boksning
6. Benny Andersen, sejlsport
7. Mette Odgaard, fodbold
8. Charlotte Thrane, orientering
9. Firerkajakken, kano & kajak
10. Alexandra Juel-Brockdorff, ridning

1984
1. Henrik Mortensen, fodbold
2. Michael Kjeldsen, badminton
3. Michael Tauson, tennis
4. Rolf Nissen, golf
5. Lona Munck, cykling
6. Lotta Schmidt, golf
7. Rene Bohl, boksning
8. Peter Vilby, sejlsport
9. Alex Pedersen, cykling
10. Jan Harkamp, bordtennis

1983
1. Søren Lilholt, cykling
2. Søren Henriksen, cricket
3. Henning Lynge Jacobsen, kano
4. Stig Øye, svæveflyvning
5. Dennis Nybro Sørensen, udspring
6. Klaus Sletting Jensen, håndbold
7. Trine Elvstrøm, sejlsport
8. Anne Grete Jensen, ridning
9. Johnny de Lima, boksning
10. Jan Frej Pedersen, golf

1982
1. Kim Eriksen, cykling
2. Jens Erik Roepstorff, håndbold
3. Eyup Can, boksning
4. Nettie Nielsen, badminton
5. Klaus Jensen, håndbold
6. Ellen Stephansen, skydning
7. Lars Konradsen, orientering
8. Peter Vilby, sejlsport
9. Annie Gam-Pedersen, fodbold
10. Else-Marie Olsen, taekwondo

1981
1. Erik Groth-Andersen, golf
2. Tim Aagesen, sejlsport
3. Michael Laudrup, fodbold
4. Lars Konradsen, orientering
5. Letvægtsotteren, roning
6. Dennis Nybro Sørensen, svømning
7. Jens Peter Nierhoff, badminton
8. Tine Scheuer-Larsen, tennis
9. Michael Kjeldsen, badminton
10. Gert Bo Jacobsen, boksning

1980
1. Bjarne Kragh, svømning
2. James Møller, cykling
3. Erik Veje Rasmussen, håndbold
4. Steen Tinning, golf
5. Henrik Jørgensen, atletik
6. Søren Spang Hansen, kajak
7. Peter Bastiansen, tennis
8. Pernille Svarre, moderne femkamp
9. Jens Chr. Cornelius-Knudsen, fægtning
10. Glenn Weiss/Dorthe Frikke, dans

1979
1. Carl Adler Østergaard, boksning

1978
1. Morten Frost, badminton

Mogens Jeppesen, håndbold
Per Gottfredsen, billard
Jette Hansen, bowling
Lisbeth Kristiansen, svømning
Jesper Garnell, boksning

1977
1. Lasse Hjortnæs, sejlsport

Henrik Ehrenreich, vandski
Steen Hedegaard, atletik
Lene Køppen, badminton
David Packness, kajak
Dorthe Rasmussen, atletik
Benny Seiffert, skydning

1976
1. Tonny Jensen, ridning

Niels Dam, fægtning
Ole Mortensen, cricket
Morten Frost, badminton
Allan Zachariassen, atletik
Stig Øye, svæveflyvning

1975
1. Jens Smedegaard Hansen, atletik

1974
1. Birgitte Lund, bowling

1973
1. Kjeld Rasmussen, skydning

1972
1. Søren Steffensen, golf

1971
1. Anne Berglund, badminton

1960
1. Erik Hansen, kajak

1959
1. Harald Nielsen, fodbold

1958
1. Ole Madsen, fodbold

1957
1. Bent Mortensen, håndbold

1956

1. Palle Lykke, cykling, 12.052
2. Tove Søby, kajak, 3.922
3. Søren Andersen, fodbold, 3.914
4. Ove Hansen, fodbold, 3.438
5. Bent Mortensen, håndbold, 1.153
6. John Cramer, fodbold, 412
7. Jan Leschly, tennis, 371
8. John Jensen, fodbold, 325
9. Paul Elvstrøm, sejlsport, 283

Yderlige kandidater fik i alt 1.204 stemmer

1955
1. Ove Andersen, fodbold

1954
1. Børge Bastholm, fodbold, 12.482
2. Finn Kobberø, badminton, 9.155
3. Knud Herbert Sørensen, fodbold, 1.207
4. Benny Stender, 1.101
5. Flemming Nielsen, B.93, fodbold 974
6. Niels Breum, 932
7. Kurt Melby, 643
8. John Cramer, 621
9. Bent Pedersen, 407
10.Poul Meier, 375
11.Willy Christensen, 364

Yderligere 25 fik stemmer (rekord), over 31.000 stemmer i alt

Annonce

Artiklen fortsætter efter annoncen

Annonce

1953
1. Bent Sørensen, fodbold

1952
1. Eluf Dalgaard, cykling, 15.877
2. Poul E. Petersen, AIA, fodbold 6.319
3. Lis Hartel, ridning 2.652
4. Jørgen Johansen, fodbold 1.951
5. Per Jensen, K.B., fodbold 994
6. Rich. Larsen, 936
7. Peter Kjær, 886
P. Rasch, roning, over 100
Finn Hausholt, roning
Hanne Petersen
Helge Carlsson
Jørgen Hammergaard
Jørgen Ulrich
Kurt Olsen
Tage Kjær

1951
1. Jens Andersen, boksning, 13.667
2. Ernst Petersen, AIA, 9.857
3. Jens Torstensen, 9.664
4. Knud Gleie, svømning 3.223
5. Thyge Thygesen, atletik 2.862
6. Bjørn Andersen, 2.529
(7.) Per Henriksen, fodbold over 100

Allan Juul Larsen
Ellen Zibrandtsen
Eileen Ward Petersen
Arne Sørensen, Helsingør
Henning Hauth

43.321 stemmer i alt

1950
1. Løber Anni Rytter, atletik, 16.052
2. Ebbe Kops, boksning, 10.641
3. Bent Jørgensen, fodbold, 2.264
(4.) Ib Planck, over 100

Erik Larsen
Svend Hugger
Børge Petersen
Jens Jørgen Mortensen
Helge Fals
Erik Therkildsen

31.039 stemmer i alt

1949
1. Leo Cortsen, brydning, 10.856
2. Hartvig Møller, 9.657
3. Jørgen Munk Plum, 4.076
4. Knud Schibsbye, over 500

Yderligere 6 fik over 100 stemmer, 26.805 stemmer i alt

1948
1. Jytte Hansen, svømning, 8.321
2. Karen Hoff, kajak 7.820
3. John Hansen, fodbold 2.412
4. Svend Aage Jørgensen, 452
5. Eigil Nielsen, 328
6. Lilly Carlstedt, 247
7. Henning Jensen, 214
8. Kurt Nielsen, 208
9. Herluf Christensen, 129
10. René Dybkjær, 123

20.728 stemmer i alt

1947
1. Svend Aage Sørensen, boksning, 7.211
2. Svend Fallesen, atletik, 6.467
3. Chr. Christensen, 4.221
4. Greta Andersen, 1.113
5. Birthe Nielsen, 284

Yderligere 16 fik stemmer, 19.789 stemmer i alt

1946
1. Svend Wad, boksning, 9.321
2. Sigurd Iversen, 881
3. Victor Jørgensen, 274
4. Niels Aage Madsen, 221
5. Herluf Christensen, 147

Yderligere 11 fik stemmer, 11.227 stemmer i alt

1945
1. Ib Vagn Hansen, cykling, 4.971
2. Edmund Sørensen, 1.692
3. Jørgen W. Hansen, 572
4. Henning Kjær Jørgensen, 513
5. Rich. Greenfort, 462
6. Torben Jørgensen, 308
7. Tom André Jacobsen, 284
8. Jack Johnson, 112
9. Aage Rou Jensen, 111

Yderligere 7 fik stemmer

1944
1. Kristian Kjær, atletik, 5.561
2. John Hansen, 1.831
3. Esben Donnerborg, 1.385
4. Bente Bergendoff, 1.371
5. Viggo Esmann, 653
6. Niels Bennike, 302
7. Erik Jensen, 276
8. Harbo Aunstrup, 241
9. Svend Aage Frederiksen, 182
10. Henning Elting, 134

Yderligere 18 fik stemmer

1943
1. Kaj Christiansen, fodbold, 3.434
2. Moesgaard-Kjeldsen, atletik, 3.250
3. Ruth Graagaard, kajak, 2.957
4. Knud Christoffersen, boksning, 2.072
5. Erik Chrstophersen, 1.064
6. Carl Poulsen, fodbold, 817
7. Ivar Wind, AI, 238

Yderligere 9 fik flere end 25 stemmer, 14.137 stemmer i alt

1942
1. Aksel Petersen, atletik, 9.408
2. Kirsten Thorndal, badminton, 488
3. Erik Christoffersen, svømning, 466
4. Viggo Nielsen, boksning, 377
5. Svend Christensen, cykling, 357
6. Hans Colberg, fodbold, 309
7. Svend Jørgen Hansen, fodbold, 218
8. Rudy Stjernild, atletik, 155
9. Chr. Pedersen, cykling, 122
10. Asger Warburg, boksning, 86

Yderligere 15 fik stemmer, 12.116 stemmer i alt

1941
1. Løber Niels Holst-Sørensen, atletik, 3.141
2. Hilmer Staalgaard, fodbold1.082
3. Kirsten Busch-Sørensen, 516
4. Carl Koblauch, 480
5. Aksel Brems, boksning, 435

Yderligere 20 fik stemmer, 9.147 stemmer i alt

1940
1. Otto Bresling Pedersen, fodbold, 1.216
2. Gunnar Nielsen, brydning, 911
3. Helge Rasmussen, boksning
4. Henning Nielsen, cykling
5. Andreas Larsen, atletik
6. Knud E. Andersen, cykling
7. Egon Johansen, fodbold

6.444 stemmer i alt

1939
1. Rudolf Rasmussen, cykling
2. Johs. Pløger, fodbold
3. Børge S. Nielsen, cykling
4. Grete Sønnesen, svømning
5. Helge Hansen, fodbold
6. Gunnar Jensen, boksning
7. Grete Tilda Jørgensen, svømning
8. Erik Bjerre, tennis

26 fik stemmer

1938
1. Løber Holger Hansen, atletik, 2.416
2. Lykke Larsen, 640

Axel David Nielsen
Reinholt Christensen, fodbold
Erik Sørensen, cykling
Ole Dorph Jensen, atletik
Chr. Christensen, boksning
Sonja Jacodofsky, svømning
Conny Jepsen, badminton

1937
1. Alex Friedmann, fodbold, 1.932
2. Arne Sørensen, 1.687
3. Georg Gretlund, 890
4. Bruno Eriksen, 233
5. Viggo Olsen, 141

1936
1. Inge Sørensen, svømning, ca. 3.000
2. Sorøs toer, roning
3. Gunnar Jensen, boksning, 13 år

1935
1. Ragnhild Hveger, svømning, 2.572 af 2.754
2. Arne W. Petersen

Artiklen fortsætter efter annoncen

Annonce

1934
1. Oluf Skjelmose, fodbold, 1.744
2. Kaj Hansen, fodbold, 301
3. Margrethe Hansen, 116
4. Børge Kallsbøll, atletik, 57
5. Aage Abraham, atletik, 41
6. Carl Jensen, atletik, 38
7. Mogens Damholt, 37
8. Henry Nielsen, Thor, 29
Aage Jensen

1933
1. Werner Grundahl, cykling, 641
2. Eigil Thielsen, 130
3. Finn Jensen, 83
4. Niels Nielsen, 47
5. Erik Mogensen, 31
6. Vagn Petersen, 27
7. Ejner Bech, 12
8. Gaston Larsen, 8
9. Carl Holm Petersen, 7
10. Axel Jørgensen, 4

1932
1. Børge Jensen, brydning
(2.) Robert Voigt, brydning
(3.) John Christensen, svømning

Aage Christiansen, atletik
Inger Kragh, udspring
Mette Gregaard
Einer Lyderik, brydning
Gunner Christensen, atletik
Frede Wilhelmsen, atletik
Axel Sørensen, boksning
Chr. Ree Andersen, cykling
Arnold Thomsen

1931
1. Udspringer Ingrid Larsen, svømning
(2.) P.G. Hendriksen, roning
(3.) Jens Nielsen, boksning (flest stemmer)
(4.) Eduard Hansen, atletik
Frode Sørensen, cykling
Gunnar Andersen, cykling
Knud Jacobsen, cykling
Jørgen Jørgensen, svømning
Hirsch Demsitz, boksning
Gerhard Petersen, boksning
Asmussen, tennis
Svend Hansen, fodbold
Helge Jørgensen, fodbold
Poul Sørensen, fodbold
Niels Nielsen, atletik
Ib Andersen, atletik

1930
1. Langdistanceløber Henry Nielsen, atletik
2. Kaj Nielsen, AB, fodbold
3. Kaj Axel, prof-bokser, letsværvægt
(4.) Anker Jacobsen, tennis

Forup, gymnastik
Børge Hansen, KFUM, fodbold
Sorøroerne, roning
Lilly Andersen, svømning
Svend Olsen, vægtløftning
Knud Jensen, boksning
Carl F. Jensen, boksning
Carlos Tandrup, boksning
Axel Pedersen, terrænløb

1929
1. Tikæmper, længde- og højdespringer Willy Rasmussen, atletik
2. Alf Nilsson, fodbold
3. Svend Aage Eriksen, fodbold
4. Helge Harder, cykling
5. Carl F. Jensen, bokseren
6. Vagn Lund, fodbold

Grethe Olsen, fægtning
Krontoft, boksning
Aage Petersen, boksning
Aage Christensen, boksning
Lilian Staugaard, svømning
Erik Christensen, cricket
Løberen Lundgreen, atletik
Løberen Markersen, atletik
Løberen Keilstrup, atletik
Kasteren Carl Mortensen, atletik
Svend Olsen, vægtløftning
Dige, Haderslev, fodbold
Mensing, brydning
Evald Olsen, brydning
Vozylius, brydning
Sorø Roklub
Svømmehallen

Læs mere:

Annonce

For abonnenter

Annonce

Podcasts

Forsiden