Den tidligere katolske biskop Fernando Lugo har brudt Coloradopartiets mere end 60 år ved magten i det sydamerikanske land Paraguay.
Det blev en kendsgerning, da regeringspartiets kandidat ved præsidentvalget, Blanca Ovelar, i nat dansk tid erkendte sit nederlag og ønskede Lugo tillykke med sejren:
»Jeg anerkender Lugos triumf. Vi accepterer med værdighed, at resultatet af præsidentvalget nu er uomtvisteligt«.
Historisk magtskifte Dermed er der lagt op til et historisk magtskifte i det sydamerikanske land, som ligger klemt inde mellem Brasilien, Argentina og Bolivia.
Her har Coloradopartiet nemlig i mere end seks årtier siddet på magten.
Med valget af Lugo får Paraguay nu en præsident, der i sin tid som kirkens mand fik kælenavnet De Fattiges Biskop.
Inspireret af Hugo Chavez
Vatikanet har dog frataget Lugo titlen som biskop på grund af hans politiske ambitioner, der er inspireret af Venezuelas præsident, Hugo Chavez, og Bolivias præsident, Evo Morales, som fører an i venstrefløjens opblomstring i Latinamerika.
Kritikere af Lugo og hans parti, Patriotisk Alliance for Forandring, er nervøse for, at han nu vil styre landet ned ad samme vej som Venezuela med omfattende nationaliseringer og betydelige statsindgreb i blandt andet erhvervslivet.
Lugo siger dog selv, at han ikke har tænkt sig at efterligne nogen og understreger, at han er mere midtersøgende end sine røde kolleger.
»Vi vil gøre det på vores egen måde«, lyder hans budskab:
»I dag kan vi drømme om et anderledes land. Paraguay vil ikke mere blive husket for korruption og fattigdom, men for sin ærlighed«, sagde Lugo efter valgsejren.
Paraguay er netop berygtet for massiv korruption, og ifølge valgobservatører fra organisationen International Transparency var der absolut også skønhedspletter på søndagens valghandling.
ritzau