Få fuld adgang om mindre end 2 minutter
De hurtigste bruger mindre end 1,3 minutter på at blive abonnent
Bliv abonnent for 1 krEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind
Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.
Er du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind
Annonce
Børneavisen dækker nyhedsstrømmen, så den giver mening for børn, og hjælper dem med at forstå den verden, de lever i. Bestil inden 17. december og få en flot gavepakke med i købet - lige til at lægge under juletræet.
Annonce
I denne uge fejrede NATO-landenes ledere alliancens 70-års jubilæum - en fest, som ingen rigtig glædede sig til. Statslederne talte ikke bare grimt om fødselaren selv, men også om hinanden og for åbne mikrofoner. Blev det her NATOs sidste store fest?
TikTok er blevet et populært digitalt mødested for børn og unge, der deler videoer, vittigheder og vanvittige øjeblikke. Og den bliver i øjeblikket brugt flittigt på mindst 500 millioner telefoner. Men TikTok er også en app fyldt med kinesisk censur, sex og snedige algoritmer.
For finansminister Nicolai Wammen kom julen tidligt i år. Mandag aften kunne han præsentere sin første finanslov. Hvem fik mest? Hvem kommer til at betale? Og hvem er det, Nicolai Wammen og Mette Frederiksen for enhver pris ikke vil være uvenner med?
Statsrevisorerne rejser den mest alvorlige kritik af fejl og manglende kontrol i Forsvarsministeriets Ejendomsstyrelse.
De tyske socialdemokraters nye formænd blev valgt på kritik af regeringen, men har ikke travlt med at komme ud af den.