Storbritannien og EU var tilsyneladende vokset fra hinanden, og det endte med et bittert brud, da briterne meldte sig ud af unionen i juni.
Ganske vist har briterne endnu ikke officielt afleveret anmodningen om at forlade EU. Men ikke desto mindre er parterne allerede - som i enhver anden skilsmisse - godt i gang med at forberede sig på næste fase efter bruddet, nemlig den vigtige bodeling.
Og her kan Storbritannien blandt andet gøre krav på en kælder med 42.000 flasker med vin, cognac og andet spiritus, en kunstsamling og ejendomme for 8,7 milliarder euro. Alt sammen værdier, der i dag tilhører EU.
Det skriver Financial Times.
Storbritannien skal forsøge at minimere de økonomiske efterveer af bruddet med EU. Det skal blandt andet ske ved at sikre en god portion af de værdier, som står i unionens navn.
ritzau
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind