Tirsdag morgen amerikansk tid afslørede flere demokratiske topledere deres rigsretsanklage imod præsident Trump på et fælles pressemøde i den amerikanske Kongres.
Formanden for retsudvalget i Repræsentanternes Hus, Jerrold Nadler, sagde, at demokraterne i udvalget vil anklage præsident Donald Trump for to lovovertrædelser ved en rigsretsproces – magtmisbrug og hindring af at lade retfærdigheden ske fyldest.
Anklagepunkterne har været længe ventet og bliver ifølge Niels Bjerre-Poulsen, der er lektor på Center for Amerikanske Studier på Syddansk Universitet, efter alt at dømme startskuddet på den blot tredje rigsretssag i historien mod en siddende amerikansk præsident.
For afstemningen om anklagepunkterne ventes at blive gennemført i næste uge.
»Alle, eller næsten alle demokrater, stemmer for, og det er der sikkert ingen republikanere, der gør. Så har vi en rigsretssag«, vurderer Niels Bjerre-Poulsen, da demokraterne har flertal i Repræsentanternes Hus, og der ved afstemningen kun kræves et simpelt flertal.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Læs artiklen nu, og få Politiken i 30 dage
Få adgang til hele Politikens digitale univers nu for kun 1 kr.
Læs videre nuEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her