Solsten kan have været vikingernes gps i gråvejr
Hvis vikingerne brugte solsten til at navigere med, som sagaerne fortæller, ville de med stor sikkerhed sejle i den rigtige retning selv i overskyet vejr, antyder ny forskning.
Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.
Spørgeskema om automatisk oplæsning
Foto:
Jens Herskind
I de islandske sagaer står der, at vikingerne med solsten kunne finde Solen bag et skydække. Det har født teorien om, at vikingerne måske brugte solsten som et navigationsinstrument, når de sejlede på de store verdenshave. Illustration: Jens Herskind.