0
Læs nu

Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:

Mette Frederiksen: »Vi står med kolossale udfordringer, og derfor går jeg ind i debatten nu«

Statsministeren ønsker en politisk kulturændring på Christiansborg, hvor tingene foregår i et for højt tempo og ud fra logikker, som forhindrer løsningen af samfundets største problemer.

FOR ABONNENTER

Som folketingsmedlem over de seneste 20 år, tidligere minister, formand for Socialdemokratiet siden 2015 og nu statsminister er Frederiksen om nogen et produkt af den kultur på Christiansborg, der i dag kritiseres for at være domineret af taktik, strategi og ringe politiske løsninger på store problemer.

For kun 39 kr. om ugen kan du …

… læse denne artikel, få adgang til resten af politiken.dk og få avisen hjem til morgenkaffen de næste 10 lørdage.

Kom i gang nu

Politisk podcast

Annonce