Kampvogne, granatkastere, alverdens materiel og langt over 100.000 soldater, der er i stand til at forårsage død og ødelæggelse. Det er, hvad den russiske hær har opstillet langs den ukrainske grænse. Den russiske præsident Vladimir Putin siger, at det blot er militærøvelser, men frygten for et russisk angreb på Ukraine får diplomater til at fare fra storby til storby i et forsøg på at afværge katastrofen.
Men hvad er det for en katastrofe, man kan forestille sig?
Center for Strategic & International Studies har fremlagt seks mulige scenarier. Vi har bedt Claus Mathiesen, der er lektor ved Forsvarsakademiet og ekspert i russisk militær, om at vurdere dem.
Hvis og såfremt drøftelser mellem vestlige lande og Rusland ender godt, kan Vladimir Putin trække nogle tropper væk fra grænsen, i hvert fald midlertidigt, mens han fortsætter med at med at støtte de pro-russiske separatister, der har kontrol over dele af det østlige Ukraine.
