Karasjok ligger helt oppe i det allernordligste Norge – næsten i toppen af Europa. Det lyder måske eksotisk, men den lille by med de cirka 2.500 indbyggere er kendt for noget helt andet.
Det finder man ud af, så snart man kører ind i byen. For på skiltene står der særprægede vejnavne som Bieskkángeaidnu, og foran nogle af de lave røde, grønne og grå træhuse hænger dusinvis af rensdyrskind til gennemluftning.
Karasjok bliver kaldt samernes hovedstad, og det skyldes, at hovedparten af indbyggerne – som et af de eneste steder i Norge – er samer. Og den samiske identitet slår igennem, næsten uanset hvor man bevæger sig hen.
Den lille by har et galleri for samisk kunst samt et museum for samisk historie og kultur. Foruden et gymnasium, hvor undervisningen foregår på samisk, og hvor eleverne især lærer om samiske samfundsforhold.
